Guangzhou Asya Oyunları Sayesinde 200 Firmada Üretim Durduruldu

Guangzhou Asya Oyunları sayesinde 200 firmada üretim sınırlandı ve durduruldu, işsizlik büyük miktarda artacak.

Epochtimes – (Özgür Asya Radyosu Muhabiri Lijing) Guangzhou’da düzenlenecek olan Asya Oyunları için yüz günden geri sayım başlandı. Yetkililer “Temiz Şehir” şerefini elde etmek için inşaat sektörüne ileriki 3 ayda çalışmaların durdurulma emrini yağdırdı, ancak Guangzhou’da beklenen hava kalitesi hala “Yeşil Asya Oyunları” standartlarına uygun değil. Hükümet iki yüz fabrikanın çalışmalarını durdurarak ve üretim sınırlaması getirerek hava kirliliğini azaltmaya çalışıyor. İnsan hakları avukatları, 20 bin işçinin işsiz kalacağına inanıyor.

Bunun yanında yetkililer şöyle açıklamada bulundu: Şu anda Çevre Koruma Bakanlığı’nın düzeni altında olan beş bin firmalar arasında, eğer herhangi biri gelecek aya kadar çevresel gelişim hedefine ulaşamazsa yıl sonuna kadar üretimi durdurulacaktır. Şehirdeki tüm inşaat projeleri eylül sonundan aralık ayına kadar tamamen durdurulacaktır, başka bir deyişle Guangzhou ilindeki 400 bin inşaat işçisinin geçimi etkilenecektir. Birçok küçük inşaat firmaları zorla çalışanlarını işten çıkarmaya başladı bile. Fabrikalar üretimin durdurulduğu dönemde işçilere maaş dağıtmayacaktır, büyük ihtimalle 3 aylık bir durgunluğun ardından yeniden işçi alımını göze almıştır.

Bir de şehirdeki bazı tekstil boyama fabrikaları hava ve su kirliliğine sebep oldukları için üretim sınırlaması getirildi. Orada işçi sıkıntı çekildiği için işsizlik olasılığı düşüktür, yalnızca işçilerin maaşları düşebilir.

Aslında bu kez Guangzhou şehri, Asya Oyunları’na ev sahipliği yapmak için başvuruda bulunurken, her türlü hazırlıklarda geçen sene Beijing’de düzenlenen Olimpiyat tecrübeleri örnek alındığı belirtildi. Zamanında Beijing’de hava kalitesi gelişimi için trafik sisteminde bile değişiklik yapılmıştı, bir ayın tek veya çift numaralı günlerine göre araçlar hareket ediyordu. Ayrıca aşırı miktarda kirlilik yaratan 150 fabrikanın olimpiyat süresince üretimi durdurulmuştu. Beijing’in çevresinde olan Tianjin, Hebei, Shanxi gibi şehirlerde de bir kısım fabrikaların üretimi durdurulmuştu.

Doğu Amerika Saati: 07.08.2010 11:34:56

Orijinal Çince Linki:

http://www.epochtimes.com/gb/10/8/7/n2988501.htm

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.