İngiliz Basını: Çin Ekonomisinin 2012 Yılında Çökme İhtimali Var

Çin ekonomisinin Çöküşü Global Ekonomik Krizin Nedeni mi Olacak

İngiliz gazetesi ‘The Guardian’, 12 Ocak Perşembe günü Ekonomi Editörü Lary Elliott’un Çin’in ekonomisi ile ilgili bir makalesini yayınlandı. Makalede, global ekonomik krizin 2012 yılında doruğa ulaşacağı ve sembolünün ise Çin ekonomisinin çöküşü olacağı ifade edildi.

The Guardian yazarının Çin ekonomisinin çökmesi ile ilgili haberi (Fotoğraf: Aaron Tam/AFP/Getty Images)

Önde gelen bir ekonomi uzmanı olan Elliott, bu sene Çin ekonomisinde yaşanacak sert inişin, global çapta beş yıldır yaşanan ekonomik krizi doruğa ulaştıracağı uyarısında bulundu.

Lary Elliott, ‘Çin’in çöküşü 2012 yılında global ekonomik krizi doruğa ulaştıracak’ başlıklı makalesinde ana olarak Fransız Societe Generale Bankası Ekonomik Strateji sorumlusu ve Londra’nın önde gelen ekonomi uzmanlardan biri olan Albert Edwards tarafından yapılan bir analizden alıntı yaparak açıklamasını ispatladı.

İngiliz finans dünyasının en önemli uzmanlardan biri olan Alber Edwards, 2012 yılının “acı ve hayal kırıklığının son yılı” olacağını önceden söylemişti.

“Bu sene Çin’de büyük ihtimalle ekonomide sert düşüş meydana gelebilir. Bu çok korkunç bir şey olacak, çünkü Çin ekonomisinde bu sene eğer sert bir iniş yaşanırsa, 2013 ve ondan sonraki günler bu seneden daha beter olacak.”

Makalede, “2008 ve 2009 tarihleri arasında Çin ekonomisinin krizden sonra hızla normale dönmesinin nedeninin tamamıyla Çin hükümetinin gerçekleştirdiği ekonomiyi canlandırma planının sonucu olduğu belirtiliyor. Pekin hükümetinin, zayıf ekonomisini kurtarmak için yeni ve büyük canlandırma tedbirlerini bir kez daha bulma imkânı görünmüyor.” dendi.

Çin’deki ithalatın düşmesinden dolayı ticaret fazlası çoğaldı, fakat ihracat da gittikçe düşmekte ve bu düşüş ileride ticaret açığına yol açabilir.

Çin ekonomisi geçmiş 20 boyunca aşağı yukarı yıllık ortalama %10 oranında büyüdü, fakat batı dünyasının ekonomisi iki defa dipli resesyonu gördü. Ayrıca The Guardian’daki makalenin sonunda yazar,  Çin emlak piyasasında yaşanan aşırı ısınma nedeniyle Çin ekonomisinin ileride çok ciddi bir sorunla karşılaşabileceği uyarısında bulundu.

Orijinal Çince Haber

Çin Ekonomisi ile ilgili Diğer Haberlerimiz

New York Times: Çin Ekonomisi Bir Sonraki Krizin Kaynağı Olacak

İngiliz Basını: Çin’deki Krediler Alarm Veriyor

Artan Risk ile Sermaye Çin’den Geri Çekiliyor, Yuan Devamlı Değer Kaybediyor

Çin Ekonomisi Çöküşün Eşiğinde

Çin’de her İki Dakikada bir İntihar Vakası Görülüyor

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.