Gül: “Filistin’i Destekliyoruz”

Gül: “Filistin’i Destekliyoruz”

 Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Eylül ayında BM’de Filistin’in  devlet olarak tanınması için yapılacak olan oylama ile ilgili olarak Japonya’nın Nihon Keizai Shimbun (Nikkei) gazetesine bir demeç verdi.  Gül verdiği demeçte  “1967 sınırlarına dayalı Doğu Kudüs’ün başkent olduğu Filistin devletinin kurulmasını arzu ediyoruz ve İsrail ile barış içinde beraber yaşamasını diliyoruz” dedi ve Türkiye’nin “Filistin’in en güçlü destekçilerinden” olduğunu belirterek oylamada, “Evet oyu kullanacağımıza şüphe yok” açıklamasında bulundu.

Gazetede yayımlanan “İsrail yalnızlaşıyor, Türkiye Filistin’i destekliyor, Orta Doğu Barış Müzakereleri Sertleşiyor” başlıklı yorumda Gül’ün Türkiye’nin evet oyu vereceğini söylemesiyle, İsrail’e yönelik baskının bir basamak daha yükseleceğe benzediği ifade edildi.

Mısır’ın şubat ayındaki rejim değişikliğinden sonra İsrail’e mesafeli bir politikaya yöneldiği belirtilen yazıda, İsrail’in Orta Doğu bölgesinde yalnız kalmış durumda olduğu vurgulandı.

İsrail ile Filistin yönetimi arasında barış görüşmelerinin geçen sonbahar kopmasıyla, Filistin’in bundan sonra “BM’de bağımsız devlet olarak tanınma” stratejisini ortaya koyduğu belirtilirken Filistin’in geçen sene sonundan bu yana Brezilya gibi birçok Latin Amerika ülkesi tarafından “1967 sınırları temelinde devlet” olarak kabul edildiğiNİ belirtilen haber, Türkiye dahil yüzden fazla ülkenin bu yönde hareket ettiği vurgusunu yaptı. Haberde “1 ülke 1 oy esasına dayalı BM Genel Kurulunda çok yüksek sayıda destek alınacağının tahmin edildiği” değerlendirmesi yapıldı.

“Filistin’in politikasını İsrail’in, tek taraflı ve yapıcı olmayan bir politika olarak gördüğünün belirtildiği haberde “İsrail taraftarı olan ABD ve Almanya’nın” bu politikaya karşı çıktığı, Türkiye’nin destek açıklamasının Filistin’i daha da güçlendirebileceği yorumu yapıldı.

SEÇİMLER VE ANAYASA İLE İLGİL AÇIKLAMA

Gazetede Cumhurbaşkanı Gül’ün genel seçimler ve yeni anayasa ile ilgili olarak söylediği: “En kısa sürede iktidar ve muhalefet partilerinin bir araya gelerek yeni anayasa için görüşmelere başlamalarını arzu ediyorum” diyen Gül, iktidar ve muhalefetin müzakereleri ilerlettikten sonra içeriğini halk ile paylaşmalarının doğru bir yöntem olacağını belirtti. Haberde, Gül’ün bu bağlamda “İktidar partisi öncü bir rol oynamalı ve üzerindeki sorumluluk büyük” sözlerine de yer verildi.

Yoruma kapalı.