Gümeli Yaylaları Fotoğrafçıların Gözdesi Oldu

Gümeli Yaylaları Karadeniz turizmini canlandırıyor

Zonguldak’ın Alaplı ilçesine bağlı Gümeli beldesinde, yeşilin her tonunun görülebildiği tabiat harikası yaylalar, amatör ya da profesyonel fotoğrafçılar ve doğaseverler tarafından büyük ilgi görüyor.

Gümeli Beldesinin her mevsimde fotoğrafçılar için büyük bir güzellik olduğunu söyleyen Gümeli Belde Belediye Başkanı Ahmet Saydam,”Türkiye’nin 105. tabiat anıtı olarak tescillenen Gümeli beldesindeki Gümeli Ormanı’nın yakınında yer aldığı 1637 metre yükseklikteki Bacaklı Yayla Tepesi ve dağın eteğindeki Bölüklü Yayla, doğal güzellikleriyle adeta ziyaretçilerimizi büyülüyor. Amatör ya da profesyonel, fotoğraf çekiyorsanız ve Gümeli’ye henüz ayak basmadıysanız çok şey kaçırmışsınız demektir. Tarih, doğa, insan ve her türlü hareketin iç içe girdiği enfes bir belde olarak sayısız kareler sunan beldemiz, vatandaşların araçlarıyla ya da sık ormanlarının arasından akan derelerin şırıltısını dinleyerek uzun yürüyüş sonrası varabileceği yaylalar, çeşitli sporlara elverişli yamaçları, yayla çevresindeki, kayın, gürgen, porsuk ve köknar ağaçlarının yanı sıra karaçam, meşe, Anadolu kestanesi, çınar, defne, ısırgan, ökse otu, karayemiş, orman gülü gibi odunsu ve otsu bitki türleriyle büyülüyor. Bunların yanı sıra yaban hayatı açısından da geyik, karaca, ayı, yaban domuzu, kurt, tilki, tavşan, baykuş ve kartal gibi türlerin yer aldığı ormanlarımız hem turistleri hem de doğa bilimcilerini de cezbedecek güzelliktedir” dedi.

Yaylaların Karadeniz turizmine katkısının arttırılmasını hedeflediklerini belirten Saydam, ”Bölgeyi yayla turizmine açmak için çalışmalarımız var. Beldemizin en yüksek tepesindeki Bacaklı ve eteğindeki Bölüklü Yayla’nın sık çam ormanları arasındaki evleri, yaylacılık geleneği, İğne, yayvan yapraklı ağaçlar ve çok çeşitli orman altı bitki örtüsüyle doğa yürüyüşü, foto safari, olta balıkçılığı, av ve yaban hayatı gibi aktivitelere yanıt veren yapısıyla Karadeniz turizmine katkısının artırılmasını hedefliyoruz” diye konuştu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.