Güney Afrika’da, Dünya Kupası’ndan önce Türkiye rüzgarı esti

JOHANNESBURG2010 Dünya Kupası’nın açılış ve final maçlarının oynanacağı Güney Afrika Cumhuriyeti’nin en büyük şehri Johannesburg’ta Türk rüzgarı esti. Şehrin ünlü “Zoo Lake” parkında düzenlenen Türk Kültür Festivali’ne ülkenin çeşitli bölgelerinden gelen Türklerin yanı sıra, yerlilerden de büyük katılım oldu. Son günlerde beyazlar ve siyahlar arasında ırkçı tartışmaların yaşandığı ülkede, Türk festivali toplumun her kesiminden insanı birleştirdi. Devlet televizyonu SABC, etkinliğe haberlerinde geniş yer verdi. Güney Afrika devlet televizyonu, mehterden dünyanın en eski ordu müziği diye bahsederken, zengin Türk mutfağını övdü. Haberde, Türkiye’nin mozaik yapısında farklı kültürlerin kaynaşmasına dikkat çekildi.

Güney Afrika’da faaliyet gösteren Turkuaz Harmony Enstitüsü, Türk okulları ve Güney Afrika Türk İşadamları Derneği (SATBA) üyelerinin sponsorluğuyla hayat bulan festivalde kurulan stantlarda Türkiye’de basılan ilmi, kültürel eserler, Türk ihraç ürünlerinden Malatya kayısısı, Antep baklavası, Maraş dondurması, kuruyemişler ve Türk tekstil ürünleri tanıtıldı. İsveç’te yaşayan Türk sanatçı Kemal Kutlu’nun konseri ise festivalcileri coşturdu.

Özellikle Güney Afrika’da yaşayan genç Türk toplumunun kendi kültürünü unutmaması ve başkalarına tanıtması amacıyla düzenlenen festivalde, geleneksel Türk mutfağı tanıtıldı. Festivalde, Türk döneri, ebru sanatı, Nasreddin Hoca ve Malatya Belediyesi Mehter takımı büyük ilgi gördü.

Bu yıl ilki düzenlenen festivale yağmura rağmen yaklaşık 5 bin kişi katıldı.

EV YEMEKLERİNİ GÖNÜLLÜLER HAZIRLADI

Festivalde büyük ilgi gören mantı, dolma, yaprak sarması, lahmacun, aşure, gözleme gibi hamur işleri Güney Afrika’da yaşayan gönüllü Türk ailelerin evlerinde hazırlanarak festivale getirildi. Türk dönerinin önünde saatler boyunca uzun kuyruklar oluştu.

Turkuaz gönüllülerinden organize heyeti Başkanı Ali Öztürk, festivalin düzenlenmesine 1 yıl önce başladıklarını, gurbette yaşayan Türklerin kendi kültürlerini tanımasını ve tanıtmasını amaçladıklarını ifade etti. Aydın, “Türkiye dışarıda yeterince tanınmıyor, ecdadımız soykırımlarla suçlanıyor, baklavamıza başkaları sahip çıkıyor, dönerimiz başka isimlerle her yerde kesiliyor ama tat vermiyor, insanlar dondurma yerine buz yiyor. Anadolu’muzu tarihiyle, hoşgörüsüyle, şarkısıyla, türküsüyle, mehteriyle, Mevlana’sıyla, damak tadıyla, en önemlisi misafirperverliğiyle yakında bütün dünyanın akın edeceği bu şehirde tanıtmayı ülkemiz adına bir borç bildik.” diye konuştu.

KEMAL KUTLU COŞTURDU

Festivale İsveç’ten katılan ünlü ses sanatçısı Kemal Kutlu dinleyenleri hem coşturdu hem de duygulandırdı. Kutlu sahneye çıkınca Güney Afrika’da uzun yıllar yaşayan bazı Türkler “Sanki Barış Manço tekrar aramıza katıldı sandık. Kutlu’nın sesi, ölümüne halen çok üzüldüğümüz Barış Manço’ ya çok beziyor. Çok duygulandık” dediler. İki kez sahne alarak gurbette yaşayan Türkleri kendine hayran bırakan Kahramanmaraş doğumlu sanatçı, konserden sonra hayranlarına yeni çıkardığı “Derinden bir Ses” adlı albümünü imzaladı.

Türk Festivalinde Türk çadırı da büyük ilgi gördü. Kozmopolit bir yapısı olan Johannesburg’un hemen her kesimden halkı dünyaca ünlü Türk kahvesine büyük ilgi gösterdi. Çadırda bağdaş kuran Afrikalılar kahvenin tadına vardı.

Türkçeyi çok iyi konuşan Güney Afrikalı Nikolas, Nadreddin Hoca kıyafetinde kalabalığa düşündüren fıkralar anlattı.

Türkçe olimpiyatları ön elemelerinin de yapıldığı festivalde, jüride yer alan Güney Afrika’da yaşayan ünlü ses sanatçısı Yüksel Uzel siyah öğrencilerin Türkçe şarkılarına ayakta tempo tuttu.

Hintten Yunan’a, Hollandalılardan Çinlilere bir çok millete ev sahipliği yapan Nelson Mandela’nın ülkesinde düzenlenen Türk Kültür Festivalinde, çeşit çeşit renkten insanın katılımıyla çok renkli sahneler yaşandı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.