Güney Hindistan 2012 Yılına Thane Kasırgası ile Başladı

 Dünyanın en çok nüfusuna sahip 2. Ülke olan Hindistan’da Meydana Gelen Thane Kasırgası

Thane kasırgasından bir gün sonra (31 Aralık) Lakshmi harap olmuş evinin önünde dururken (Venus Upadhayaya/The Epoch Times)

Dünyanın en çok nüfusuna sahip 2. ülke konumunda olan Hindistan 2012 yılına Thane kasırgası ile başladı. Kasırga sonrası binlerce kişi evlerinden olurken, 47 kişi hayatını kaybetti.

140 kmph (87 mil) hızında olan Thane kasırgası ile birlikte şiddetli yağışlar meydana geldi. Felaket sonrası evler yıkıldı, ağaçlar kökünden söküldü ve elektrik-güç kesintileri oldu.

Tamil Nadu kıyıları ve Puducherry topraklarında meydana gelen kasırga aynı zamanda balıkçıların yaşadığı bir köy idi. Fransız turistlerinin sıkça ziyaret ettiği Puducherry’de felaket sırasında Yeni yılı kutlamak için gelmiş turistler zor anlar yaşadılar.

Puducherry sahilinde yaşayan 65 yaşındaki Lakshmi, “İki gün boyunca yiyecek bulamadık. Gıda paketi sadece birkaç kez verildi” dedi.

Lakshmi, “su her şeyi yok etti. Dalgalar evlerimizin tepesine kadar geldi ve çatılarımız yıkıldı. Yakınlardaki tapınağa sığındık. Evsiz kaldık” diye ekledi.

Bölgedeki halkın çoğu geçimini balıkçılık ile sağlarken, balıkçı tekneleri ve botları büyük zararlar gördü. Balıkçı teknelerini tamir edene kadar yardım kuruluşlarından gelen yardımlar ile geçinebilecekler.

40 yaşındaki Kala ve kocası evsizler ve kıyıya 3 mil uzaklıkta bulunan Padminithottam  caddesi üzerinde yaşıyorlar.

Dışarıda yatan çift fırtına sırasında olanları şöyle anlattı, “Bizim için sert bir gece oldu. Rüzgar çok uğultulu esti ve yakımızdaki duvarlar çöktü, ağaçlar kökünden söküldü. Rüzgar ile beraber uçan bir materyal bana çarptı ve dudağım yarıldı.”

“Son bir iki gün sadece çay ile yaşadık. Yılbaşı arifesinde komşular tarafından bir parça ekmek ve bisküvi ile karnımızı doyurduk” diye eklediler.

 Hindistan hükümetine göre, 2011 itibari ile Hindistan nüfusu 1,210,193,422 kişiye ulaştı.

Anahtar Sözcükler: Hindistan nüfusu,Kasırga,Thane,2012,Felaket

Orijinal İngilizce Haber

İlgili Haberler:

Filipinler’de Sel Felaketi; Ölü Sayısı 1000′i GeçtiIrene Kasırgası Sonrası ABD ve New York (Fotoğraflar)

ABD’deki Hortum Felaketinde Ölenlerin Sayısı 318’e Yükseldi

Hindistan’daki fırtınada ölü sayısı 136′ya yükseldi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.