Güney Kore Lideri’nden Saldırı İhtimaline Karşı Hazırlık Talimatı Verdi

Fotoğraf:İHA

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, Kuzey Kore’nin Seul’e saldırması halinde silahlı kuvvetlere bir saldırı stratejisi hazırlama talimatı verdiği bildirildi.

Mahalli medyada çıkan haberde Devlet Başkanı Moon’un üst düzey askeri yetkililerle yaptığı bir toplantıda, Kuzey Kore’nin, Seul’e saldırı düzenlemesi veya sınır ihlali yapması durumunda, ordunun, hızla saldırı pozisyonuna geçilebilmesi için gerekli modern savaş ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yapılanması için harekete geçilmesi talimatı verdiği kaydedildi.

BM Güvenlik Konseyi’nin, Kuzey Kore’nin yaptığı füze denemelerine karşı Ağustos ayı başında bu ülkeye yaptırım uygulama kararı almasıyla Pyonyang’ın ABD’nin Guam ve Batı Pasifik topraklarına saldırı düşünebileceği şeklindeki açıklaması Kore yarımadasında gerilimi oldukça yükseltti.

Karşılıklı tehditlerle birlikte Washington ve Seul 21 Ağustos’tan 31 Ağustos’a kadar sürecek Ulchi Freedom Guardian (UFG) (Ulchi Hürriyeti Koruma) ortak tatbikatı başlattı. Pyongyang, yalnızca bölgedeki tansiyonu yükselteceğini söyleyerek ortak tatbikatı kınadığını açıkladı. 

İHA

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.