Güney Kore ve Kuzey Kore aralarını düzeltmeye hazırlanıyor

Güney Kore Savunma Bakanı Kim Tae-Young *Resim: Getty Images/PARK JI-HWAN

Son dönemde meydana gelen Cheonan adlı savaş gemisinin batırılması ve Yeonpyeong Adası’na top ateşi açılması olayları sebebiyle karşı karşıya gelen Güney Kore ve Kuzey Kore, iki devletin askeri makamları arasında gerçekleştirilecek yüksek düzeydeki görüşme için 8 Şubat’ta bir hazırlık toplantısı yapılacağı bildirildi.

Çin Uluslararası Radyosu’nda yer alan haberde, Güney Kore ve Kuzey Kore arasında askeri görüşme yapılacağı bildirildi. Güney Kore Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan açıklamada, iki devletin askeri makamları arasında gerçekleştirilecek yüksek düzeydeki görüşme için 8 Şubat’ta bir hazırlık toplantısı yapılacağı kaydedildi.

Habere göre, hazırlık toplantısına yüzbaşılar başkanlığındaki heyetler katılacak. Toplantıda, yüksek düzeydeki askeri görüşmenin niteliği ve gündeminde yer alacak konular belirlenecek.
Güney Kore Savunma Bakanlığı Sözcüsü, askeri görüşmenin, Cheonan adlı savaş gemisinin batırılması ve Yeonpyeong Adası’na top ateşi açılması olayları nedeniyle Kuzey Kore’nin Güney Kore’den özür dilemesi ve benzeri olayları tekrarlamama taahhüdünde bulunması durumunda yapılabileceği belirtilmişti.

Güney Kore Cumhurbaşkanı Li Myung-bak’ın Seul’de yaptığı açıklamada diyalog ve altılı görüşmelerin ancak Kuzey Kore’nin samimiyetini gösterdiği takdirde mümkün olduğunu söyledi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.