Güney Kore’de Seçimlerin Ana Gündemi Kelleşme Problemi

Güney Kore’de Mart ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine, başkan adayı Lee Jae-myung’un seçim vaadi damgasını vurdu.

Güney Koreli başkan adayı Lee Jae-myung önerisi bu haftanın başlarında açıklandığından beri, önceki seçimlerin aksine Kuzey Kore’nin nükleer programı, ABD ile ilişkileri, ve ekonomik sıkıntıların önüne geçti. Güney Kore’de Mart ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı oylaması öncesinde saç dökülmesi önemli bir konu olarak liste başına oturdu.

Saçları dökülen insanlar teklifi desteklerken, iktidar partisi adayı Lee’nin oy kazanmak için popülizm güdümlü bir kampanya vaadi yaptığına dair güçlü eleştiriler de var.

Sosyal medyadaki mesajlar arasında “Jae-myung kardeşim. Seni seviyorum. Sizi Mavi Saray’a yerleştireceğim” ve “Ekselansları, Sayın Başkan! Kore’de ilk kez kel insanlara yeni bir umut veriyorsunuz.” yorumları dikkat çekiyor.

Lee geçtiğimiz günlerde saç ekme tedavilerinin ulusal sağlık sigortası programı tarafından karşılanması gerektiğini düşündüğünü söyledi. Muhafazakar Munhwa Ilbo gazetesi, “Ortaya atılan fikir, saç dökülmesinden endişe eden birçok insan için gerekli bir adım gibi görünebilir, ancak devlet sigorta programının finansal istikrarını kötüleştireceği düşünüldüğünde, bu ciddi bir popülizmden başka bir şey değil” dedi.

Raporlar, her beş Güney Koreliden birinin saç dökülmesinden muzdarip olduğunu söylüyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.