Güney Sudan’a Gelmek İçin Üç Haftalık Yolculuk Yaptılar

Ülkenin kuzeyinde yaşayan Güney Sudanlılar, yaklaşık üç haftalık yolculuğun ardından Juba limanına geldi. Yolcular, başkent Hartum’a dört saat mesafedeki Kosti limanından bindikleri su taşıtıyla Juba’ya ulaştı.

Güney Sudan yönetiminin organizasyonuyla gelenlerin birçoğu listelerde isimleri olmadığı için pazar günü başlayan bağımsızlık referandumunda oy kullanamadı. Stephen Abe adlı Güney Sudanlı, oy kullanamasa bile topraklarına dönmüş olmanın bağımsızlık yolunda ortaya konan bir tavır olduğunu söyledi.

Güney Sudan yönetimi, oy kullanmama ihtimali olanlardan seçimler için kayıt yaptırmamalarını istemişti. Kayıtlı seçmenlerin yüzde 40’ının sandığa gitmemesi halinde referandum geçersiz sayılacak.

ABYEİ’DEKİ KUYRUKLAR GIDA İÇİN
Güney Sudan’ın en önemli şehri Juba’da halk referandumda oy kullanmak için kuyrukta beklerken, tartışmalı Abyei kasabasında ise gıda yardımı için bekliyor. Referanduma katılmak umuduyla ülkenin kuzeyinden 26 bin kadar kişinin Abyei’ye getirildiği tahmin ediliyor. Abyei’de sandıkların kurulmaması nedeniyle oy kullanamayan halk; su, gıda ve kalacak bir kulübeye bile muhtaç. Sıcak bir öğle vakti kuyruğa giren kadınlar yaklaşık iki aydır Abyei’de sıkıntılar içinde yaşadıklarını belirtiyor.

Resim: Getty Images /  Spencer Platt

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.