Güneydoğu’nun Güreşçi Kızları, Önüne Geleni ‘Tuş’ Ediyor

DİYARBAKIRYıllardır namus ve töre cinayetleriyle gündeme gelen Güneydoğu’da üç genç kız, kadınların hayata bakışını değiştirdi. 7 ay önce ata sporu güreşle tanışan ilköğretim öğrencisi kızlar, çevrenin, ‘kızların ne işi olur güreşle?’ sözlerine aldırmadan çalışmaya başladı. Bugün minderde önüne geleni tuş eden gençlerin hedefinde milli formayla Diyarbakır’a madalya getirmek var. Diyarbakır Yenişehir Kaymakamlığı’nın GAP Spor Okulları kapsamında açtığı kurslar, gençlerin sporla tanışmasını sağladı. Daha önce sokak çocuklarını güreşe kazandıran milli antrenör Abdulkadir Bıçak’ın eğitim verdiği güreş kursuna 20 kız katılıyor. Diyarbakır’ın Bağlar, Seyrantepe ve Kayapınar gibi semtlerinde ikamet eden kızlar, hafta içi okulda eğitim görüyor, hafta sonlarında ise güreşe devam ediyor.

Öğrencilerden Canan Gitti, kızlara yönelik güreş kursu açılacağının duyurulması üzerine harekete geçtiğini söylüyor. Ailesinin kendisine destek verdiğini anlatan Gitti, 7 aydır devam ettiği kursta güreşin bütün detaylarını öğrendiğini söylüyor. Gitti, “Ailem ve hocalarım bana büyük destek veriyor. Hedefimde iyi güreşçi olmak var. Milli takım formasıyla müsabakaları girip madalya kazanmak istiyorum.” diyor. Ayşegül Çiftçier ise polislik sınavına hazırlanmak için geldiği kursta güreşle tanıştığını söylüyor. Bayanların güreş sporunu yapmasının normal karşılanmadığını belirten Çiftçiler, “İlk başladığımda ailem ve arkadaşlarım ‘zaten zayıfsın, güreş yapamazsın’ diyorlardı. Benim kararlı olduğumu görünce destek vermeye başladılar. Hafta içinde eğitim gören erkek arkadaşlar madalya kazandı, sıra bizde. Diyarbakır’daki bütün kızların bize katılmasını istiyorum.” şeklinde konuşuyor.

Takım kaptanı Şükran İnalhan da, Diyarbakır’daki kadına bakışın ancak sporla değişebileceğini söylüyor. Sporda başarılı olarak toplumda parmakla gösterilenler arasında girmek için fırsat yakaladıklarını anlatan İnalhan, şu ifadeleri kullanıyor: “Bölgemizde kadın namus ve töre cinayetleriyle gündeme geliyor maalesef. Biz bunu değiştirebileceğimize inanıyoruz. Takım halinde dereceye girdiğimizde gündeme geleceğiz.”

Milli antrenör Abdulkadir Bıçak ise güreş kursuna hafta içinde 70 erkek öğrenin, hafta sonunda 20 kız öğrencinin devam ettiğini belirtiyor. Sporun gençleri her türlü kötülükten koruduğunu anlatan Bıçak, kendilerine kaymakamlığın büyük destek verdiğini vurguluyor. Kızların, erkeklerden daha hırslı çalıştığını anlatan Bıçak, şunları dile getiriyor: “Erkek öğrencilerimiz 3 madalyayı Diyarbakır’a getirdi. Bayan kursiyerlerin daha başarılı olacağına inanıyorum. Kurslarımız için hiçbir ücret talep etmiyoruz. İsteyen gençler kurslarımıza katılabilir.”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.