Gürcistan Başbakanı İstifa Etti

Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili görevinden istifa etti.

Başkent Tiflis’teki hükümet binasında düzenlenen basın toplantısında istifasını açıklayan Kvirikaşvili, iktidardaki Gürcü Hayali Partisinin dün düzenlenen siyasi konseyi toplantısında parti lideri Bidzina İvanişvili ve üyeleri ile arasında baz konularda fikir ayrılığının ortaya çıktığını ifade etti.

İktidardaki takımla bazı konularda fikir ayrılıkları yaşadığını öne süren Kvirikaşvili, “Tam olarak benim başkanlığımdaki hükümet tarafından uygulanan ekonomi politikası üzerinde konuşuldu. Özellikle belirtmek isterim ki son aylarda bir takım temel konularda parti başkanıyla aramızda farklı görüşlerimiz bulunuyordu.” şeklinde konuştu.

Son yıllarda Gürcistan’ın NATO ve Avrupa Birliği (AB) ile entegrasyonu sürecinde etkili adımlar attıklarını belirten Kvirikaşvili, son dönemlerde bölgedeki ekonomik krize rağmen Gürcistan ekonomisinin güçlenmeye devam ettiğini savundu.

Giorgi Kvirikaşvili, 30 Aralık 2015’ten bu yana Başbakanlık görevinde bulunuyordu. Gürcistan anayasasına göre, iktidardaki Gürcü Hayali Partisi, 7 gün içerisinde yeni başbakan adayı ve yeni kabine listesini Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili’ne sunması gerekiyor. Margvelaşvili’nin parlamentoya bir hafta içerisinde yeni kabine listesini göndermesi gerekiyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.