Hacettepe Üniversitesi’nden Çift Kol ve Bacak Naklinde Üzücü Gelişme

Hacettepe Üniversitesi’nde Şevket İçin Üzücü Gelişme

Geçen hafta Hacettepe Üniversitesi’nde dünyada ilk kez çift kol ve bacak nakli yapılan 28 yaşındaki Şevket Çavdar’dan üzücü bir haber geldi. Yüz ameliyatı olan Cengiz Gül’le birlikte yoğun bakım ünitesinde uyutulan hastanın dün kalp ve dolaşım sisteminin nakledilen uzuvları idame ettirememesi üzerine sol bacağı alınmıştı. Bugün ise hastanın dolaşım problemlerinin yanında metabolik sisteminin de komplikasyonlar göstermesi sonucu ailenin izni alınarak diğer bacak ve kolları da alındı.

Yüz nakli yapılan Cengiz Gül’ün sağlık durumunun iyiye gittiği ve hafta içi  hastanın uyandırılmasının  planlandığı bildirildi.

Dün sol bacağı, bu gün de diğer uzuvları çıkartılan hasta Şevket Çavdar’ın ailesi ameliyatın başarısız olmasından dolayı büyük bir üzüntü yaşıyorlar. Aile Şevket’in bir an önce yoğun bakımdan çıkmasını ve ameliyat öncesi sağlığına kavuşmasını temenni ediyorlar.

Şevket Çavdar’ın ağabeyi Hüseyin Çavdar; doktorların, kardeşinin kalbinin yetersiz olduğunu ve ayrıca yüksek tansiyon sorunu bulunduğunu belirterek, hastanın hayatını riske atmamak için uzuvları almak zorunda kaldıklarını dile getirdiklerini anlattı.

Üvey Kardeşi Osman Gündoğar da, doktorların Şevket’in sağlık durumunun iyi olduğunu, herhangi bir hayati tehlikesi bulunmadığını, üzüldüklerini ve ellerinden bir şey gelmediğini söylediklerini ifade etti.

Hacettepe Üniversitesi’nden yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi:

“İki kol ve iki bacak nakli yapılan hastamızın ameliyatı daha önce basın toplantımızda bildirdiğimiz gibi başarılı geçmiş, ancak daha sonraki açıklamamızda da belirtildiği üzere, hastanın kalp-damar ve kan sisteminin hastamıza nakledilen dokuların idamesini sağlayamaması nedeni ile sol bacak ameliyat sonrası birinci günde bilimsel kurulun kararı ve ailenin onayı ile alınmıştı. Devam eden süreçte dokuların idamesi kısmen sağlanmış, ancak bu sorunlara metabolik komplikasyonların da eklenmesi üzerine bilimsel kurulumuz toplanmış ve hastanın nakledilen ekstremitelerin bu sorunların çözülmesi için kademeli olarak alınmasına karar verilmiştir. Aile bilgilendirilerek ekstremiteler alınmıştır. Hastamız, ameliyathane yoğun bakımında izlenmektedir. Kritik dönem devam etmektedir.”

Kaynak: Hürriyet Gazetesi

Anahtar Kelimeler: Hacettepe Üniversitesi, Şevket Çavdar, Organ nakli, organ bağışı, çift kol ve bacak nakli

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.