Hafızamızı Nasıl Güçlendiririz?

Hafızamızı güçlendirmek, alzheimer gibi hastalıklara karşı olduğu gibi hayatımızı kolaylaştıran bir güce sahip.

Günümüzde yaş fark etmeksizin neredeyse hepimizin şikayetçi olduğu unutkanlık hayatımızı sarmış durumda. Yaşam yoğunluğu, stres, dalgınlık, yaş ilerlemesi, yorgunluk gibi etkenler unutkanlığı artıran maddeler arasında.

Fakat kısa ve uzun dönemli hafızayı güçlendirmenin basit yolları var. Aşağıda yazılan maddeleri hayatınızda uzun müddet kararlılıkla sürdürdüğünüz müddetçe yaşınız veya mesleğiniz ne olursa olsun yaşam kalitenizi iyi yönde etki gösterdiğini göreceksiniz.

 • Dinlenin
  Bir bilgiyi öğrenirken dinlenmeden ne kadar çok çalışırsak o kadar etkili olacağını düşünürüz. Ancak belli bir zaman yeni öğrenimlerin ardından 10-15 dakika hiçbir şey yapmadan bir kenarda sakin şekilde oturup beklersek, yeni bilgileri zihnimizde hazmetmek daha verimli olacaktır. Ancak beklemekle kastettiğimiz e-postalara, akıllı telefona internete bakmadan beklemek.
 • Bach Dinleyin
  Araştırmalar, klasik müzik dinlemenin hafızayı güçlendirdiğini gösteriyor. Bunun yanında yaşamda verimliliği artıran, depresyonla savaşan, yaratıcılığı artıran ve güzel uyumanıza yardımcı olan yegane müzik tarzı klasik müzik.

 • İyi Düşünün ve Gülün
  Herkesin yaşamında karşılaştığı zorluklar ve üzüntüler var. Fakat başımıza kötü bir şey geldiğinde ne kadar orada takılı kalırsak bir o kadar hayatımızı daha da zorlaştırırız. Her zaman iyi yönü görmeye çalışmak, ve vaktimizi daha çok gülmeye ayırmak zihnimizi hafifletecektir.

 • Meyve Tüketin
  Yaban mersini, kiraz, çilek gibi orman meyveleri, beyin fonksiyonlarını ve hafızasını geliştiren harika bir flavonoid kaynağıdır. En iyi değeri elde etmek için bunları düzenli olarak tüketin. Beyin sağlığı için diğer en iyi gıdalar arasında avokado, pancar, kemik sıvısı, brokoli, kereviz, hindistancevizi yağı ve siyah çikolatalar da var.

 • Meditasyon Yapın
  Meditasyon yapmak, hem negatif duygularınızı azaltacak hem de kendinizle baş başa kalmanızı sağlayacaktır. Zihninizi sadeleştirmek için birebir.
 • Televizyonu Kapatın
  Araştırmalar özellikle ileri yaşlarda televizyon izleme seviyesinin alzheimerla direkt bağlantısı olduğunu gösteriyor. Televizyonu kapatıp satranç veya dama gibi masa oyunları oynamak veya bulmaca çözmek bizim için daha verimli olacaktır.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.