Haftada 4 Gün Çalışma Verimi Yüzde 40 Arttırdı

Microsoft’un Japonya şubesi, geçtiğimiz Ağustos ayı boyunca yaptığı haftada 4 günlük çalışma denemesinin sonuçlarını açıkladı.

Microsoft, Japonya’da uzun mesai saatleri ve aşırı çalışmaya bağlı yaşanan ölümlerle farklı bir verimlilik testi denedi.

Teknoloji devi Microsoft, çalışanlar üzerinde yaratacağı etkiyi incelemek için haftanın ilk 4 günü çalışma günü 3 gün ise hafta sonu izni verdi.

Ağustos ayı boyunca sürdürülen çalışmada, daha iyi bir iş ve hayat dengesi hedeflendi. 2300 çalışanın Cuma günleri de izin yapmasıyla toplantılar da kısa kesildi veya sanal ortamda gerçekleştirildi.

Yapılan deney sonucunda, çalışanların yüzde 25.4 daha az ekstra izin istediği görülürken, elektrik kullanımı yüzde 23.1 azaldı ve yazıcılar yüzde 58.7 daha az kullanıldı.

Çalışanların yüzde 92.1’i dört günlük mesaiyi sevdiklerini iletirken, verimlilik yüzde 39.9 oranında arttı.

Sosyal medya üzerinden denemeye farklı yorumlar geldi. Bir sosyal medya kullanıcısı “Umarım patronum bunu görüyordur” temennisinde bulunurken, kimileri de “Microsoft zaten birinci sınıf çalışanlara sahip, eminim bu işi üç günde de hallederler” yorumunu yaptı. Bir kesim halk ise bu tarz mesainin her iş için geçerli olamayacağını savundu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.