Haftalardır Süren Seller 350 Bin kişinin Tahliye Edilmesine Yol Açtı

(Getty Images/AFP)

Çin’de en az üç eyalette devam eden yağışlar 100’ün üzerinde kişinin hayatına mal oldu. Sağanak yağışlar daha çok Çin’in güneyinde ve doğusunda sellere sebep oluyor. Seller yüzlerce kişinin evsiz kalmasına yol açarken, 2 milyondan fazla kişinin etkilendiği düşünülüyor.

Güneybatıdaki Guizhou eyaletinde 2’si yıldırım çarpması yüzünden olmak üzere yağmur sebepli olaylar nedeniyle 8 kişi hayatını kaybetti.

Eyaletteki 24 ilçede yaklaşık 350 bin insanın selden etkilenerek tahliye edildiği bildirildi. Evleri hasar gören yüzlerce kişi barınaklara yerleştirildi.

Hubei Eyaleti’ndeki Wuhan havaalanı ise şimşekler yüzünden bir saat boyunca kapalı kaldı ve uçaklar yakındaki diğer havaalanlarına iniş yapmak durumunda kaldılar. Zheijang eyaletinde ise taşan nehir sonucu 10 bin hektarlık tarım alanı zarar gördü.

Ulusal Meteoroloji Merkezi, dün sağanak alarm seviyesinin en yüksek ikinci seviye olan turuncu olarak devam ettiğini belirtti. Ayrıce önümüzdeki günlerde yağışın devam edeceği uyarısında da bulundu.

Sellerin açtığı maddi zararın 772 milyon dolar olduğu belirtildi.

 

Yoruma kapalı.