Haiti’deki Kolera Salgınında Ölü Sayısı 250’ye Ulaştı

Resim: Getty Images/THONY BELIZAIRE

PORT-AU-PRINCE– Haiti’nin kuzey ve orta kesimlerinde hızla yayılan kolera salgınında artık 250 kişinin öldüğü bildirildi. Ülke genelinde ise 3 binden fazla kişinin hastalığa yakalandığı belirtiliyor.

Karayip Denizi’ndeki bir ada ülkesi olan Haiti, 10 ay önce şiddetli depremle yerle bir olurken, şimdi de kolera salgını ile mücadele ediyor. Ülkede faaliyet gösteren yardım kuruluşları, kuzey kesimlerde başlayan salgının, artık nüfusun yoğun olduğu başkent Port-au-Prince’e ulaştığını aktardı.

Başkentte depremzedelerin sığındığı çadır kamplara ulaşmasında endişe edilen salgını önlemek için çalışmalar yapılıyor. Sağlık önlemlerinin zayıf olduğu yüz binlerce insanına yaşadığı Port-au-Prince çevresindeki çadır kentler hastalığın kolay yayılmasını sağlayacak ortama sahip.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Salgın Hastalıklar Bölümü sözcüsü Gregory Hartl, salgın ile ilgili ilk haberin 15 Ekim’de alındığını ifade etti. Koleranın zayıf sağlık önlemleri ve temiz su eksikliğinde ortaya çıkmış olabileceğini ifade eden Hartl, koleranın Haiti’ye etkisinin şimdiden tahmin edilemeyeceğini kaydetti. DSÖ yetkilisi ayrıca ülkenin son birkaç asır boyunca karşılaştığı ilk kolera salgını olduğuna da dikkat çekiyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.