Hakan Şükür:”Bir gencin bu yaşamın içerisinde futbolcu olabilmesi çok zor”

TRABZONTürk futbolunun en önemli golcülerinden Hakan Şükür, “Günümüzün futbolcusunun önüne o kadar farklı şartlar sunuluyor ki, bir gencin bu yaşamın içerisinde futbolcu olabilmesi çok zor.” dedi.

Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği (TÜFAD) Trabzon Şubesi’nce düzenlenen “Futbolun Yeni Gerçekleri” konulu panel Zorlu Grand Otel’de gerçekleştirildi. TÜFAD Onursal Başkanı Özkan Sümer, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, eski milli futbolcular Hakan Şükür ve Hami Mandıralı ile TRT spikerlerinden Levent Özçelik’in konuşmacı olarak katıldığı paneli, Trabzonspor Teknik Direktörü Şenol Güneş başta olmak üzere çok sayıda spor adamı, sporcu ve davetli takip etti.

Galatasaray ve A Milli Takımın eski kaptanlarından Hakan Şükür, burada yaptığı konuşmada, futbolcu olmanın bireye indirgendiğinde ne bir antrenöre ne de kamuoyuna malolmayan bir şey olduğunu belirtti. Hakan, kendini iyi tanımak ve çağın şartlarına göre iyi hazırlanmakla orantılı olduğunu dile getirdi.

Günümüzde yönetimsel anlamda İstanbul merkezli bir futbol kültürümüz olduğunu anlatan Hakan, “İtibarlarını yönetenler ama futbolu yönetmeyenler bana göre. Hal böyle olunca genelde İstanbul takımlarının ağırlıkta olduğu bir milli takım ortaya çıkıyor. Tabi bunlar gün geçtikçe ortaya çıkıyor. Farklı dedikodular nezdinde, ispatlanamayan şekilde ama ben de bir çoğunun gerçek olduğunu düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Bir futbolcunun antrenörü beğenmeme lüksünün olmadığını kaydeden Hakan, şöyle devam etti;

“Öncelikle kendisinin bir şeyi yapması gerektiğine inanıyorum. Böyle olan arkadaşları da açıkçası üzülerek kınıyorum. Bu bizim mesleğimiz. Şartlar en olursa olsun ki çok zor şartlar yaşadığımız bütün kamuoyu biliyor. Ama günümüzün futbolcusunun önüne o kadar farklı şartlar sunuluyor ki, bir gencin bu yaşamın içerisinde futbolcu olabilmesi çok zor. Burada antrenörün herhangi bir şey yapabilmesi de çok zor. Yani birçok şey futbolcuda bitiyor.”

Hakan Şükür, yabancı futbolcu transferine ilişkin soru üzerine yaptığı açıklamada da, Türkiye’yi kriter haline getirebilmek için yerli değerlere sahip çıkmak gerektiğinin altını çizdi.

Türkiye’ye gelen bir çok yabancı oyuncunun futbol yaşantısının son dönemlerinde ve çok yüksek paralara geldiğine değinen Hakan, “Ne oynadıkları da çok önemli değil ama yüzde 70-80’lik bir başarısızlık var. Yerlilerle de milli takımı kurmaya çalışıyoruz, oynatmıyoruz.” diye konuştu.

Yerli futbolculara da gereğinden fazla yük verildiğini savunan Hakan, şu değerlendirmeyi yaptı: “Bu yük manevi anlamda değil, maddi anlamda. Çünkü bu kadar büyük paralarla transfer ettiğiniz oyuncuların yanına çok çok düşük rakamlarla ancak bizim gibiler oynayabilir. Şimdiki futbol yapısında bu kadar paraya boğduğunuz oyunculardan da uzun süreli istikrar bekleyemezsiniz. Yabancı seçiminin ülkemize eğer sadece bu anlamda geliyorsa oyuncu, almak üzere değerlendirmek lazım. İç bünyede bir şeyler ürütmek lazım. Kendi ürettiğiniz her zaman daha değerlidir.”

Trabzonspor ve A Milli Takımın eski futbolcusu Hami Mandıra da futbolcuğun zor olduğunu, bu zorluklarını yenebilmek için sağlam bir karakter, oturmuş bir kişilik ve camianın ne kadar büyük olduğunu unutmadan onu en güzel şekilde temsil etmek gerektiğini vurguladı.

Hami, yabancı transferine ilişkin bir soru üzerine ise her zaman yerliden yana olduğunu ifade etti. Eğer yabancı oyuncu alınacaksa da kaliteli ve Türk futbolcularına örnek olabilecek nitelikte olması gerektiğinin altını çizdi.

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay ise konuşmasında sporun dünyadaki birleştiriciliği üzerinde durdu.

Trabzonspor Futbol Koordinatörü Özkan Sümer ise futbol kulüplerinde yöneticiliğin çok önemli bir görev olduğunu vurguladı.

TRT spor spikerlerinden Levent Özçelik de konuşmasında, futbol ile medyanın birbirinden ayrılmaz iki parça olduğunu ifade etti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.