Hakkari’de Karakol Saldırısında 6 Asker, 2 Köy Korucusu Hayatını Kaybetti

Geçimli Karakolu’na Düzenlenen Saldırıda 15 Asker ve 6 Sivil’de Yaralandı

 

MUSTAFA OZER/AFP/Getty Images

PKK’nın Hakkari’nin Geçimli, Üzümlü ve Karataş karakolları ile 20. Sınır Jandarma Tugayı’na bağlı Darsinki Tepesi’ndeki askeri üs bölgesine düzenlediği eş zamanlı saldırıda 6 asker ve 2 köy korucusu hayatını kaybederken PKK’lı 14 kişi de hayatını kaybetti. 15 Asker ve 6 sivil de yaralandı. Gece saat 23:00 sıralarında gerçekleşen saldırıda PKK’nın roket atar ve uzun namlulu silahlar kullandığı bildirildi. Saldırılar sırasında PKK’lı bir kadın militanın üzerindeki bombayı patlatarak intihar saldırısında bulunduğu bildirildi.

Çatışmada Kırşehirli Uzman Çavuş Kamil Çelikkaya, Malatyalı Uzman Çavuş Ahmet Kurak, Zonguldaklı er Metin Çevik, Çorumlu er Burak Mevlüt Tütüncüoğlu, Ordulu er Hakan Oktay, Diyarbakırlı er Yaşar Karadağ, köy korucuları Ferit Çitfçi ile Cabbar Duman ve 14 PKK’lı yaşamını yitirdi. Çatışma sırasında evleri karakolun yakınında bulunan akraba olan Şehzenan, Necdet, Şerife, Kıymez ve Mizgin Ölmez, Abdurahman Dayan da yaralandı. Yaralılar, Hâkkari Devlet ve Askerî Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

Saldırıda bulunan PKK’lı grubun takibinin sürdüğünü bildiren yetkililer, PKK’lı militanların ardında tuzaklar bıraktığı için karadan takibin yavaş olmasından dolayı, operasyonun havadan Kobra helikopterlerinin desteği ile sürdüğünü bildirdi.  Son yolculuklarına Hakkari Dağ Komando Tugayı’nda törenle uğurlanacak olan askerler daha sonra memleketlerine gönderilecekler.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.