Hakkari’deki Kayyum Kararı Birçok Yerde Protesto Edildi

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış’ın gözaltına alınmasının ardından yerine kayyım atanması sonrası partinin kazandığı belediyelerde eylem başlatacaklarını duyurdu.

Hakkari Belediye Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış, sabah saatlerinde Van’da gözaltına alındı. Polis belediye binasına baskın düzenlerken, İçişleri Bakanlığı, Akış yerine Hakkari Valisi Ali Çelik kayyum olarak atandığını açıkladı. Tepkiyle karşılanan karara karşı bugün birçok kentte açıklama yapılıyor.
Hakkari Belediye Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış’ın görevden uzaklaştırılarak yerine kayyım atanması Hakkari’de kitlesel bir şekilde protesto edildi. Aralarında bölge milletvekillerinin, siyasetçi, sivil toplum örgütü temsilcilerinin de bulunduğu yüzlerce kişi kent merkezinde iki koldan ilk olarak esnaf ziyaret gerçekleştirdi. DEM Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Akış’ın gelişmeler üzerine parti genel merkezinde olağanüstü toplandı.
MYK sonrası basın toplantısı düzenleyen DEM Parti Grup Başkanvekili Koçyiğit, Hakkari halkının kendilerini temsil edecek kişiyi seçtiğini ve gelecek 5 yıl için onunla yol yürümek istediklerini sandıkta beyan ettiğini söyledi.
Halkın iradesinin seçimle tecelli ettiğini belirten Koçyiğit, “Tüm demokratik kamuoyunu, bu konuyla ilgili tepkisini en yüksek şekilde göstermeye davet ediyoruz.” diye konuştu.
Hakkari Valiliği, Belediye Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış’ın gözaltına alınmasının ardından eylem ve etkinliklerin yapılmasını 10 gün süreyle yasakladı.
Diyarbakır Valiliği de Hakkari’de DEM Parti Belediye Eş Başkanı’nın gözaltına alınıp yerine kayyum atanmasının ardından kentte 4 gün süreyle geçerli yasak ilan etti.
Van Valiliği ise gösteri yürüyüşü ve açık hava toplantılarının 5 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.