Hamas Lideri İsrail Hava Kuvvetleri Tarafından Öldürüldü

Hamas askeri kanadının şefi Ahmed el Cebari,  İsrail askerinin yaptığı hava saldırısında Çarşamba günü öldürüldü

Cebari’nin içinde bulunduğu araç Gazze şehrinde seyir halindeyken, uçaktan fırlatılan bir füzeyle vurulduğu an (You Tube)

Ahmed el Cebari ile beraber 11 Filistin askeri hayatını kaybetti.

İsrail Savunma Kuvvetleri, “10 yıldır terörist faaliyetler sürdürdüğü” için hedef aldığını açıkladığı Cebari’nin vurulma anının görüntülerini You Tube’da yayınladı. Görüntülerde Cebari’nin içinde bulunduğu araç Gazze şehrinde seyir halindeyken, uçaktan fırlatılan bir füzeyle vurulduğu an, yer alıyor.

Savunma Kuvvetleri yayınladığı bildiride “Gazze şeridinde bulunan terör örgütlerini ortadan kaldırmayı planladıklarını ve bu operasyonun bir parçası olarak Cebari’nin öldürüldüğünü” belirtti.

İsrailli Gilad Şalit’in kaçırılması da dahil, son yıllarda Cebari tarafından İsrail’e karşı birçok saldırı düzenlenmişti. Şalit 2011’de serbest bırakılmasından önce Filistin’de 5 yıl tutsak edilmişti.

İsaril savunma kuvvetleri Çarşamba günü Gazze’den fırlatılan 17 füzenin koruma sistemi tarafından engellendiğini bildirdi.

El-Cezire’ye göre, Cebari’nin ölümü, Gazze’de Hamas taraftarları ve birtakım kuruluşlar tarafından protestolara sebep oldu.

Hamas temsilcisi Usame Hamdan yaptığı açıklamada, “Bu suikasta karşı cevap vereceğiz” dedi.

 Hamdan, “İsrailliler, Gazze’deki yerel ve siyasi liderleri hedef olarak görüyorlar. Filistin halkının eylem ve tepkilerini bekliyoruz” diye ekledi.

Orijinal İngilizce Metin

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.