Hamas ve El Fetih, Pekin’de Görüştü

Fotoğraf: Pixabay-hosnysalah

Çin, Filistinli Rakipleri Hamas ve El Fetih’in Pekin’de Görüşmeler İçin Bir araya Geldiğini Söyledi.

Çin, yaptığı açıklamada, rakip Filistinli gruplar Hamas ve El Fetih’in yakın zamanda Pekin’de “Filistin içi uzlaşmayı teşvik etme konusunda derinlemesine ve samimi görüşmeler” için bir araya geldiğini söyledi.
Dışişleri bakanlığı sözcüsü Lin Jian, gruplara resmi isimleriyle atıfta bulunarak, “Filistin Ulusal Kurtuluş Hareketi ve İslami Direniş Hareketi’nin temsilcileri yakın zamanda Pekin’e geldi” dedi. Tarafların ne zaman buluştuğunu belirtmeden, “İki taraf, diyalog ve istişare yoluyla uzlaşma sağlanması yönündeki siyasi iradesini tam olarak ifade etti, birçok spesifik konuyu tartıştı ve olumlu ilerleme kaydetti.” diye ekledi.
Pekin Salı günü yaptığı açıklamada, iki grubun “Filistin birliğini erken bir tarihte sağlamak amacıyla bu diyalog sürecini sürdürme konusunda anlaştıklarını” söyledi.
Lin, “İki taraf da Çin’in, Filistin halkının meşru ulusal haklarını geri kazanması yönündeki haklı davasına verdiği sağlam desteği son derece takdir etti.” dedi. Pekin’de bir araya gelen Hamas ve El Fetih temsilcilerinin isimlerini belirtmedi.
Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, çatışmanın çözümü için “uluslararası barış konferansı” çağrısında bulundu.
Kasım ayında Pekin, Arap ve Müslüman çoğunluklu ülkelerden diplomatlardan oluşan bir delegasyona ev sahipliği yapmmış ve burada Dışişleri Bakanı Wang Yi, Gazze’ye ilişkin konuşmuştu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.