Hamburg Çin Diplomatları Protesto Etmek İsteyen Falun Gong Uygulayıcılarına İzin Verdi

Hamburg, Çin ile insan haklarını pazarlık konusu yapmadı. Çinli diplomatlar insan hakları göstericilerinin yakınından geçmek zorunda kaldı. (Fotoğraf: Alex Hamrle, Epoch Times)
Hamburg, Çin ile insan haklarını pazarlık konusu yapmadı. Çinli heyet insan hakları göstericilerinin yakınından geçmek zorunda kaldı. (Fotoğraf: Alex Hamrle, Epoch Times)

2 Haziran tarihinde Hamburg polisine başvuran Çin güvenlik yetkilileri, insan hakları protestocularının Çin diplomatlarından uzak durması talebinde bulunmuştu. Ancak Alman polisi bunu reddetti.

Hamburg ve Şangay’ın kardeş şehir olmalarının 29. yıldönümünde Şangay Komünist Parti Sekreteri Han Zheng ve beraberindeki iş heyeti Hamburg’u ziyaret etti.

Hamburg Ticaret Odasının önünde Falun Gong uygulayıcılarına bir miting düzenlenmesi için izin verilmesi Çinli yetkilileri şaşırttı. Çinli diplomatlar limuzinlerine doğru yürürken protestocuların ve pankartların yanından geçmek zorunda kaldılar.

Pankartlarda  “Jiang Zemin mahkemeye çıkarılsın” yazıyordu. Göstericilerin ve gelen Çinli heyetin arasında Alman Polisi yoktu.

Çin’in eski devlet başkanı Jiang Zemin 1999 yılında Falun Gong’a karşı zulüm başlattı ve bu zulüm Jiang Zemin yandaşları tarafından halen sürdürülmekte.

Hamburg ve Şangay’ın kardeş şehir kutlamasından birkaç gün önce 70 yaşındaki Çinli bir kadın mahkum edildi. 25 Mayıs’ta Şangay’da Falun Gong uygulayıcısı olan bayan Ye Julan mahkeme tarafından 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Sadece hükümeti eleştiren bir broşür dağıttığı için mahkum edildi. Bu kadının Hamburg’da yaşayan kızı bunun üzere belediye başkanı Olaf Scholz ve Belediye Başkan Yardımcısı Catherine Fegebank’den annesi için yardım istedi. O günden beri Hamburg Belediye Başkanı, Ye’nin serbest bırakılması için girişimde bulundu ancak başarılı olamadı.

Çinli diplomatlar Hamburg’u ziyaret etmeden önce, Falun Gong uygulayıcıları medyaya konu ile ilgili bilgi aktardı. Bunun üzerine Hamburger Abendblatt Gazetesi ve NDR Televizyonu olayı araştırmaya başladı. Şangaylı Parti Sekreteri Han Zheng’ın sorumluluğu altında böylesine anlaşılması güç bir mahkeme kararı verilmesine rağmen, Hamburg’un onur konuğu olması ve misafir edilmesi Alman medyası tarafından eleştirildi.

Hamburg’daki protesto için izin alan Falun Gong temsilcisi Nina Hamrle’ye göre bu haberler Hamburg Senatosu üzerinde bir baskı oluşturdu. “Hamburg Senatosu umarım doğruyu ve yanlışı ayırt edebilecektir. Senato’nun bu protesto için bize izin vermesi de aslında onların her şeyin farkında olduğunu gösteriyor” dedi.

Parti sekreteri Han Zheng ve Jiang Zemin uzun süre birlikte yoldaşlardı ve Şangay’daki Falun Gong zulmünde Han büyük rol oynadı. Binlerce tutuklama, işkence ve en az 41 kişinin ölümü onun sorumluluğunda gerçekleşti.

Şu sıralar Çin devlet başkanı Xi Jinping yolsuzluk soruşturması bahanesiyle eski devlet başkanı Jiang Zemin’in oluşturduğu ağı parçalamak ile meşgul. Bu ağın içerisinde Falun Gong zulmünden sorumlu birçok siyasetçi ve devlet yetkilisi bulunuyor.

Han Zheng de bu soruşturmalara kurban gidebilir. 2014 yılında, Han Zheng yeni Çin liderine bağlılığını dile getirmişti. Gözlemcilere göre, Han bu söylemleri ile kendisini koruma altına almaya çalışıyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.