Hamburg’daki İstifalar Tüm Almanya’da Siyasi Deprem Oluşturdu

HAMBURG2001 yılından beri Hamburg’da Eyalet Başbakanlığı görevinde bulunan Ole von Beust’un (55) istifası eyalette adeta siyasi deprem yaşanmasına neden olurken, von Beust’un istifasını Kültür, Spor ve Medya Bakanı Prof. Dr. Karin von Welk ve Senato Müsteşarlarından Volkmer Schön’ün istifaları takip etti. Hükümet ortağı Yeşiller Ole von Beust’un yerine geçecek Christoph Ahlhaus’tan koalisyon anlaşmasını tanımasını isterken, SPD erken seçim çağrısı yaptı. Hıristiyan Demokrat Birlik Parti’li (CDU) Hamburg Eyalet Başbakanı Ole von Beust’un istifası eyalette adeta siyasi depreme neden oldu. Ole von Beust eyalet meclisinde düzenlenen basın toplantısında, “Her şeyin bir zamanı var. Bu söz benim içinde geçerli.” diyerek başladığı konuşmasında 25 Ağustos tarihi itibarıyla istifa kararı aldığını bildirdi.

Uzun yıllar üst düzeyde politika yaptığını ve istifası ile ilgili olarak Başbakan ve CDU Genel Başkanı Angelika Merkel’e bilgilendirdiğini söyleyen von Beust, kendisine dostça davrandığı ve anlayışla karşıladığı için, destek olan herkese teşekkür etti. Hamburg’da önemli ve başarılı işlere imza attıklarını belirten von Beust, son iki yıldır hükümeti birlikte oluşturdukları Yeşiller ile de uyumlu çalışmalar yaptıklarını kaydetti. Ole von Beust kendisi ile birlikte Kültür, Spor ve Medyadan Sorumlu Bakan Prof. Dr. Karin von Welk (partisiz) ve Müstaşar Dr. Volkmar Schön’ün de istifa etmek istediklerini aktardı. Von Beust istifasının Hamburg’da halk oylamasında başarısız olan eğitim reformu ile ilgisi olmadığını da sözlerine ekledi.

Almanya Başbakanı Merkel’e ve CDU partisine rağmen Türkiye’nin Avrupa Birliğine girmesi, göçmen gençler için opsiyon modelinin kalkması gibi konularda görüş bildirmekten çekinmeyen, bu konuları zaman zaman gündeme getiren Ole von Beust, kamuda çalışan ve meslek eğitimi yapan göçmen kökenli sayısını artırmak için başlattığı kampanya sayesinde yüzde 3’lerde olan bu sayıyı üç yıl içinde yüzde 15’lere çıkarmayı başarmasıyla tanınıyor. Sık sık Almanya’nın geleceğinin kökenine, diline, dinine ve kültürüne bakmaksızın ülkede yaşayan tüm gençlerin eğitilmesinden geçtiğini hatırlatan von Beust, son olarak opsiyon mecburiyetinin gençleri zor durumda bıraktığına dikkat çekerek, “Onlar karar vermek istemiyor. Bırakalım onların kalbi iki ülke için atsın.” şeklinde açıklamasıyla gündeme gelmişti.

Son dokuz yılı eyalet başbakanı olarak yaklaşık 32 yıldır siyasetin içinde olan von Beust 1971 yılında 16 yaşında üye olduğu CDU’dan 1978 yılında 23 yaşında en genç eyalet milletvekili olarak meclise girmeyi başardı. 38 yaşında CDU Hamburg Meclis Grubu Başkanlığına seçilen von Beust, 2001 yılından beride Hamburg Eyalet Başbakanlığı görevinde bulunuyordu.

 

“İSTİFALARIN SUÇLUSU MERKEL”

Hamburg’daki istifalar tüm Almanya’da siyasi depreme sebep olduğuna dikkat çeken siyasi çevreler, istifanın suçlusu olarak Başbakan Merkel’i gösterdi. Ole von Beust, CDU’da bir yıl içinde istifa eden 6. eyalet başbakanı oldu.

Son 10 ay içinde CDU’da istifa edenlerin sayısı altı olurken, Ole von Beust’un istifası şu anda Kazakistan’da bulunan Başbakan Angelika Merkel’i zor durumda bırakacağı tahmin ediliyor. CDU Genel Sekreteri Hermann Gröhe yaptığı açıklamada, Ole von Beust’un büyük bir kayıp olduğunu belirterek, “Bu istifa hem Hamburg için hem de CDU için büyük bir kayıp.” dedi. CDU’dan daha önce çeşitli nedenlerden dolayı Dieter Althaus, Günther Oettinger, Roland Koch, Christian Wulff ve Jürgen Rüttgers eyalet başbakanlığı görevlerinden istifa etmişlerdi.

CDU iç politika sözcüsü Wolfgang Bosbach ise Ole von Beust’un istifasını bir uyarı olarak algıladığını belirterek, “Değişik nedenlerden de olsa bir yıl içinde 6 başbakanın görevden ayrılması ister istemez parti içinde bir erozyon yaşandığı izlenimine sebep oluyor.” dedi.

İki parti arasında yeterince ortak yan bulunmadığından Federal hükümette Yeşiller ile koalisyon hükümeti kurulması karşısında uyarıda bulunan Boscbach, umarım son gelişmeler bu konuya da biraz daha gerçekçi bakabilmemizi sağlar. Kaldı ki, Yeşiller ile koalisyon oluşturduğumuzda sadece eğitimde değil, enerji, göç ve iç güvenlik konularında da ödün vermemiz gerekir.” şeklinde uyarıda bulundu.

Bu arada CDU Hamburg Eyalet Teşkilat Başkanı Frank Schira yaptığı açıklamada, parti yönetimince Ole von Beust’un yerine daha önce de adı geçen İçişleri Bakanı Christoph Ahlhaus’un oy birliği ile seçildiğini açıkladı.

Yeşiller Eş Başkanları Claudia Roth ve Cem Özdemir’in yaptıkları ortak açıklamada Hamburg’daki koalisyon hükümetinin iyi çalıştığına vurgu yaparlarken, Yeşiller Partisi Hamburg Eyalet Başkanı Katharina Fegebank ise koalisyon hükümetinin kurulması ve başarılı olmasında Ole von Beust’un büyük gayreti olduğunu belirterek, yeni Başbakanın koalisyon anlaşmasını kabul etmesini beklediklerini söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.