Han Gan, Tang Hanedanlığının En Önemli At Ressamı

Han Gan, Tang Hanedanlığının En Önemli At Ressamı - İllüstratör: Zhiching Chen
Han Gan, Tang Hanedanlığının En Önemli At Ressamı – İllüstratör: Zhiching Chen

David Wu, Epoch Times

Han Gan (M.S. 740 civarı), Tang Handanlığında saltanat ressamıydı. Figüler, bitkiler, ve atlar gibi geniş çapta objeleri çizmekte çok iyiydi. Çin tarihinde, at çizimi konusunda en iyi ressam olarak biliniyordu.

Gençken yaşamını şarap dağıtımı yaparak kazanıyordu. Bir keresinde şair Wang Wei’nin evine şarap fatura ödemesini almaya gitmişti. Wang Wei evde değildi ve oturup beklemişti. Beklediği sırada, yere at ve figürler çizmişti. Wang Wei geldiğinde ve çizimleri gördüğünde, Han Gan’in yeteneğinden çok etkilenmiş ve ona eğitimi için sponsor olmayı teklif etmişti. On yıl sonra Han Gan eğitimini tamamladığında ünlü bir ressam haline gelmişti.

Tang Hanedanlığı güçlü askeri süvarisiyle ünlüydü. Atlar savaşçılar için vazgeçilmez olduğundan, başkent Chang’an’da birçok insane atlara sahipti ve o zamanlar resim ve heykelde de atlar önemli bir yere sahipti.

Han Gan at çizimine kendini adamıştı ve ahırlarda oldukça fazla zaman geçiriyordu. Biir hikayede, Han Gan’in İmparatora çizim öğretmesi için hükümdarlığa çağrıldığı ve Han Gan’in ahırlardaki asil atların kendisinin en iyi öğretmenleri olduğunu söylediğinden bahsedilir.

Kendisinden önce gelen birçok ressamın fırça darbelerinde atların yapısını yansıtmalarının aksine Gan, atların kasları ve ciltlerine büyük önem vermiştir. Gayretli gözlemleri ve çalışmaları sonucunda kendi stilini yaratmıştır.

Han Gan’in en iyi bilinen klasiği “Gece Işıldayan Beyaz Portresi”, Han Gan’in canlı stilini iyi bir şekilde yansıtmaktadır. “Gece Işıldayan Beyaz” İmparatora ait bir attı. Resimde, at adeleli ve güç doludur. At; resimde bir kazığa bağlı, başı yukarıda, yelesi havada uçuşan şekilde, burun delikleri geniş açılmış ve gözleri geniş bakmaktadır.

Şüphesiz ki Tang Hanedanlığının en iyi at ressamı Han Gan’di ve at resimlerinin efendisi olarak saygınlık kazandı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.