Harvey Kasırgasının Bedeli Ağır Oldu

Fotoğraf:İHA

ABD’nin Texas eyaletinde hayatı felç eden Harvey kasırgasının ekonomik maliyetinin 180 milyar dolara ulaşabileceği tahmin ediliyor.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Texas Valisi Greg Abbott’un 180 milyar dolara kadar ihtiyaç duyabileceği yönündeki açıklamasının ardından Harvey kasırgasının vurduğu bölgelere yapılacak para yardımlarının ön ödemelerin serbest bırakılması yönünde hükümetin borç limitini yükseltmek için Kongre’ye çağrıda bulunulduğunu açıkladı.

25 Ağustos’ta başlayan ve bir hafta süren Harvey kasırgası, ABD’de son 50 yılın en büyük afeti olarak nitelendiriliyor. ABD’nin Texas eyaletini vuran kasırga, bir milyondan fazla kişinin evlerini terk ederek barınaklarda yaşamasına ve yaklaşık 200 bin evin ise sular altında kalmasına neden olmuştu. Kasırgada ise 50 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Texas Valisi Greg Abbott, 2005 yılında New Orleans’ı ve 2012’de New York’u perişan eden Epik, Katrina ve Sandy kasırgalarından sonra en büyüğünün Texas eyaletini vuran Harvey kasırgası olduğunu belirtti. Kasırganın Texas eyaletine maliyetinin 150 milyar dolarla ile 180 milyar dolar arasında olduğunu açıklayan Teksas Valisi Greg Abbott, “Kasırganın vurduğu Houston kenti başta olmak üzere bölgede enerji ve altyapılarını normale döndürmek için çalışmalar aralıksız yürütülüyor” ifadelerini kullandı.

Benzin fiyatları ülke genelinde büyük artışa geçti

ABD’nin rafineri kapasitesinin yüzde 45’inden fazlası, Meksika Körfezi kıyısında kurulu. Texas eyaletini vuran kasırga, sonrasında ABD genelinde bir haftada benzin fiyatlarında ciddi derecede artışların olduğu belirtiliyor. Texas eyaletinin Corpus Christi ve Houston kentlerinde ABD’nin en büyük petrol rafinerileri bulunuyor. Petrol ve doğalgaz faaliyetlerinin şimdiden aksamaya uğraması, benzin fiyatlarını ülke genelinde artırdı. Yetkililer, rafinerilerden akaryakıt çıkışları yapılmadığı için benzin istasyonlarında birtakım yığılmaların olduğunu, sıkıntıların en kısa sürede giderileceğini belirtiyor. Benzin istasyonları rafinerilerden akaryakıt ihtiyaçlarını alamadıkları için Houston bölgesinde çok sayıda benzin istasyonunun kapalı tutulduğu belirtiliyor.

Texas eyaletinde, tarım ve hayvancılığın tamamen çöktüğü belirtiliyor. Texas’ın hayvancılıkta ABD’nin et tüketiminde yüzde 14’nü, tarım ürünlerinde de ise yüzde dokuzluk bir oranı karşıladığı belirtiliyor. Uzmanlar Texas’ı vuran kasırganın etkilernini ülke genelinde ABD ekonomisini ciddi derecede etkileyeceğini belirtiyor.
Öte yandan, ABD Başkanı Donald Trump’a büyük tepkiler gelmeye devam ediyor. Trump yönetimine yaşanan afet olaylarını ciddiye almadığı, devletin yeterli desteği vermediği, kurtarma ekiplerine destek sağlanmadığı, gerekli önlemlerin alınmadığı ve çok büyük ihmal olduğu gibi ciddi eleştiriler yöneltiliyor. Yetkililer, Texas eyaletinde kasırganın vurduğu bölgeler ile Houston kentinin alt yapı çalışmalarının ve şehirlerin onarılmasının 3 yıl gibi bir zamanı alacağını belirtiyor.

ABD Başkanı Donald Trump yönetimi, Kongre’ye Texas için ilk etapta 7.9 milyar dolarlık bir ödeme için izin istemişti.

İHA

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.