Hatip Dicle’nin Vekilliğinin Düşmesine Ahmet Türk’ten Ağır Tepki

Yüksek Seçim Kurulu(YSK) Başkanvekili Turan Karakaya, hakkında ‘’Terör örgütü propagandası’’ yapmaktan keşinleşen, Diyarbakır’dan rekor oy alarak bağımsız milletvekili seçilen Hatip Dicle’nin milletvekilliğinin düşürüldüğünü açıkladı.

BDP’nin desteklediği bağımsız milletvekilleri  kararı sert sözlerle eleştirdi. Hükümet adına Cemil Çiçek’te kararın YSK’nın kararı olduğunu ve kendisinin bir şey söyleyemeyeceğini ifade etti.

Diyarbakır’da olağanüstü toplanan Demokratik Toplum Kongresi’nde konuşan Ahmet Türk verilen kararın karşısında halkının eli kolu bağlı kalamayacağını ifade ederek tepkisini dile getirdi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Diyarbakır’da düzenlediği basın toplantısında konuşan Ahmet Türk;Kararın Türkiye’yi kaosa sürüklemeye dönük bir karar olduğunu, son zamanlarda demokratik siyasetin önünü açmak için yoğun çaba sarf edildiğini ve

büyük fedakarlıklar gösterildiğini ve bu kararın gerçekten devletin Kürt sorununa yaklaşımının ve çözüm anlayışının ne olduğunu açıkça ortaya koyduğunu  ifade etti.

Demokratik zeminin kaydırılması, kaybettirilmesi durumunda kendilerinin uzun bir süreden beri demokratik bir anayasa, demokratik ulus, demokratik cumhuriyet ve demokratik özerklik projelerinin yaşama geçirilmesi konusunda çok önemli çabalar sarf ettiklerini ifade etti. Türk’’Ancak bu çabaları ortadan kaldıran anlayış, halkın iradesine de hesap verecektir. Halkımız bu hukuksuz kararı elbette demokratik tepkisini gösterecek. Halkımız böyle kararlar karşısında da eli kolu bağlı kalmayacaktır.’’ Dedi. 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.