Hayret Uyandıran Bir Dünya Mirası

Güney batı Çin’de yer alan ve Unesco’nun Dünya Mirası kapsamına aldığı bu alan ve binalar insanları hayrete düşürecek nitelikte. Bu yapılar gerçekten de görenleri hayrete düşürüyor ve çok az kişi tarafından biliniyor. Dünyadaki birçok ünlü mühendis bu alanı gördüğü zaman şaşkınlığını ve hayranlığını gizleyemediğini söylemiş. Çok sıra dışı bir mantık ile inşa edilmiş olan bu yapılar gerçekten de çok ilginç.

Bu yapılar 12. ve 20. yüzyıllar arasında yapılmış. 46 toprak binadan oluşuyor. Her biri içinde 800 kişiyi barındıracak şekilde inşa edilmiş. Bu binaların sadece bir tek dış kapıları, yani tek bir girişleri var.

Yapıların her biri kendi bulunduğu toprakları savunmak için bir nevi kale görevi görmesi amacıyla yapılmış. Ortada büyük boş bir alan, etrafında bu meydana çıkan ev kapıları var. Pencereler çatıya yakın ve küçük olarak yapılmış. Tütün, pirinç, çay tarlaları arasında 800 kişilik köylerden oluşuyor.

Evlerin dışı ne kadar sade ve süssüz ise, içleri de o kadar konforlu ve süslü. Bu yapılar farklı türde bir komün yaşamın ve sıra dışı bir savunma mekanizmasının örneğini teşkil ediyorlar.

Chuxi, Tianluokeng, Hekeng, Gaobei, Dadi, Hongkeng, Yangxian, Huiyuan, Zhengfu ve Hegui 2008 yılında UNESCO tarafından sıra dışı olan geleneksel yapılar olarak kültür mirası listesine sokuldu.

Faydalanılan kaynaklar:

http://www.cihanozdemir.com/2008/09/fujian-tulou.html

http://www.englishcafe.com/photos/tulou-stitched-15159

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.