Helenistik Dönemin Paha Biçilemeyen Zeus’un Oğlunun Heykeli Ele Geçirildi

Denizli’de Helenistik döneme ait Zeus’ ile Leda’nın, Kastor ile Polydeukes adlı ikiz kardeşlerden birinin bronzdan heykeli ele geçirildi. Arkeologların paha biçemediği heykel, Denizli Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerince sürdürülen araştırma ve çalışmalar neticesinde, yurtdışına satmak üzere müşteri arayan H.A. adlı şahıs ile birlikte ele geçirildi.

Denizli Emniyet Müdürü Atilla Çınar, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek’le birlikte basın toplantısı düzenleyerek yakalanan eserle ilgili açıklamalarda bulundu. Müdür Çınar, H.A.’nın kazı yapmak suretiyle ele geçirdiği tarihi bir eseri yurt dışına pazarlamak isterken yakalandığını belirterek, “Böyle kıymetli ve paha biçilemeyen eserin arkadaşlarımız tarafından yakalanmak suretiyle, kültür mirasımızın yurt dışına çıkarılmasına engel olunması, son derece güzel ve önemlidir.” dedi.

Prof. Dr. Celal Şimşek ise ele geçirilen heykelin bilim adamlarının nadir düzeyde görebileceği kadar güzel sanatsal özelliği olduğunu vurguladı. Şimşek, “Bronzdan yapılan heykellerin antik dönemden günümüze ulaşması çok zordur. Çünkü daha sonraki dönemlerde eritilerek farklı amaçlar için kullanılmıştır. Gerçekten bu Denizli bölgesinde ele geçirilen 75 cm yüksekliğindeki bronz heykel, Helenistik döneme ait bir eserdir. 2 bin 150 yıl önce Anadolu insanının sanata ne kadar düşkün olduğunu, ne kadar hünerli olduğunu gösteren çok önemli bir örnektir.” diye konuştu.

Heykelde klasik dönemin özelliklerini de yansıttığını belirten Şimşek, “Bu eserde Zeus’un Leda ile birleşmesinden doğan Polydeukes ve Kastor kardeşlerden biri olarak nitelendirebileceğimiz bronz heykelin, ağırlık taşıyan bacaklar ile destek sağlayan bacak arasındaki uyum çok güzel verilmiş. Sağ elinde yukarıya doğru kaldırdığı bir mızrak taşımakta. Sol eli kalçaya doğru yaslanmış anatomisi çok güzel gösterilmiş. Bu açıdan sanatsal yönü ağır basan bir eser.” diye konuştu.

Dünyada tek sayılacak bir tarihi eser olduğunu vurgulayan Şimşek, esere paha biçmenin mümkün olmadığını dile getirerek, bugün herhangi bir Avrupa müzesine gittiğinizde bronzdan eserleri çok nadir görebileceğimizi ve böyle bir esere fiyat biçmenin mümkün olmadığını çünkü paha biçilemeyecek kadar güzel olduğunu sözlerine ekledi.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.