Helsinki’de Tarihi Zirve

ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Helsinki'de bir araya geldi.

ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, düzenlenen zirve için Finlandiya’nın başkenti Helsinki’ye geldi.

Görüşmenin ardından yapılan açıklamalarda Putin, görüşmelerde nükleer silahların konusunun ele alındığını söyledi.

Putin, “Teröre karşı ortak çalışmanın önemini vurguladık. Suriye konusunda gelişmeleri değerlendirdik. Hem Rusya hem ABD ordusu etkili bir iletişim kanallarını açması gerekiyor. İran’la nükleer anlaşmadan çekilmeyi de konuştuk. ABD, İran’la nükleer anlaşma konusundaki pozisyonumuzu biliyor. Rusya asla ABD seçimlerine müdahale etmemiştir. Bu konuda herhangi bir spesifik materyal varsa ortak olarak incelemeye hazırız. Başkan Trump’la birbirimizi anladığımızı düşünüyorum.” diyerek, Donald Trump ile görüşmesinin iki ülkenin ilişkilerinin iyileşmesinde ilk adım olduğunu belirtti.

Trump ise, “Yapıcı ve akıcı görüşme gerçekleştirdik. Bir çok konuda açık ve derin konuşma yaptık. Ülkelerimiz arasındaki anlaşmazlıklar iyi biliniyor. Bunları detaylı olarak görüştük. İş birliği yapmanın ve ortak çıkarlar doğrultusunda ilerlemenin yolunun bulunması gerekiyor. İş birliğinin faydalarını da gördük. Soğuk savaşın gerginliğinde bile bu günde farklı bir dünya vardı. İlişkilerimiz şu ankinden kötü olmamıştı. 4 saatte bunu çözdük.” şeklinde konuştu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.