HEMFEST 2013 CNR Expo’da Başladı

HEMFEST 2013-Ritm Gösterisi-Güngören/The Epoch Times-Yasemin Erdem
HEMFEST 2013 Güngören – Ritm Gösterisi/The Epoch Times-Yasemin Erdem

İstanbul Halk Eğitim Merkezleri Festivali (HEMFEST) 27 Mayıs 2013’te CNR Expo’da başladı.

Festival, saat 10:30’da İstanbul Valisi Sayın Hüseyin Avni Mutlu’nun çocuklar tarafından sergilenen Güngören – Ritm Gösterisi ile karşılanmasıyla start aldı. Gösteri bitiminde çocukları kutlayan Mutlu, çocukların performans için 1 ay sürede hazırlandıkları bilgisini aldı.

Saat 11:00’de yapılan açılışta, İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Dr. Muammer Yıldız, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Sayın Doç. Dr. M. Kemal Biçerli ve İstanbul Valisi Sayın Hüseyin Avni Mutlu konuşmalarını gerçekleştirdi. Halk Eğitim Merkezleri’nin faaliyetlerini konu ederek halk eğitime katkı veren ve tanıtımına destek olan “Seksenler” dizisinin oyuncuları Berat Yenilmez (Pastacı Sami) ve Begüm Öner, MİNT yapım Birol Güven adına plaket aldılar.

İstanbul Valisi Sayın Hüseyin Avni Mutlu Ritm Gösterisi sergileyen çocukları tebrik ederken-HEMFEST 2013/The Epoch Times-Yasemin Erdem
İstanbul Valisi Sayın Hüseyin Avni Mutlu Ritm Gösterisi sonrası çocukları tebrik ederken-HEMFEST 2013/The Epoch Times-Yasemin Erdem

Açılış konuşmasını yapan Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, tüm katılımcılara hoşgeldiniz diyerek başladığı konuşmasında, bu seneki konseptin enler ve eller olarak belirlendiğini belirtti. Bu yıl bütün Türki Cumhuriyetlerden, Amerika’dan ve Japonya’dan olmak üzere yurtdışından katılan birçok değerli misafirlerimizin bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Doç. Dr. M. Kemal Biçerli tüm katılımcıları selamlayarak başladığı konuşmasında, “Mayıs ayının sonu benim için dört gözle beklediğim bir tarih olmaya başladı. Geçen yıl İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü çok güzel bir Halk Eğitim Fesitvali düzenlemişti ama görüyorum ki bu yıl yapılan hem mekan olarak hem katılımcılar olarak çok daha fevkalade olmuş. Bu yıl 7 adet dış ülkeden katılımcılarımız var, İstanbulluların, festival devam ettiği sürece bu fırsatı iyi değerlendirmelerini tavsiye ediyorum. Yapılan güzel çalışmaların halk ile paylaşılması çok önemli. Ülke çapında halkımıza, hobiden kültürel ağırlıklı kurslara, aile eğitimlerimizden istihdama varıncaya kadar çok geniş yelpazede ücretsiz olarak kurslar veriyoruz. Halkımızı hayat boyu öğrenme kültürünü daha iyi benimsemeye teşvik ediyoruz. İnşallah kültürel değerleri gelişmiş, kendini yetiştirmiş bir insan topluluğuyla geleceği karşılayacağız.“ dedi.

Festivalde Kuyumcukent Teknoloji standında sergilenen takılardan bazıları-HEMFEST 2013/The Epoch Times-Yasemin Erdem
Festivalde Kuyumcukent Teknolojileri standında sergilenen takılardan bazıları-HEMFEST 2013/The Epoch Times-Yasemin Erdem

Ardından İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ise, “İstanbulumuz fuarlar ve festivaller açısından çok şanslı ve bereketli bir şehir. Bugün yapılan festival tahmin ediyorum bugüne kadar yapılanlar içerisinde çok daha hususi bir yere sahip. Bugün Milli Eğitim olarak CNR’dayız ve gerçekten bir festival düzenliyoruz. Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Halk Eğitim Merkezleri Festivali’ni, bu yıl bu fuar merkezine taşımış olmanın ne kadar görkemli olduğunu daha girdiğimiz andan itibaren hissetmeye başladık. Bugün çok farklı ve keyifli bir festivali hep birlikte tadacağız. Bugün festivalimizin uluslararası nitelikte olması sebebiyle çok farklı ülkelerimizin de güzel örneklerini buraya taşıdık. Bir yıl içerisinde 450.000’i bulan kursiyerleri ile İstanbulluların hayat boyu eğitime ne kadar büyük bir ehemmiyet verdiklerini ve bu şehrin, bu ülkenin geleceğinin eğitimde olduğunu nasıl yüksek bir bilinçle değerlendirdiklerini yakınen görüyorum ve bundan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Ben de şahsen özellikle sanata, musikiye ilgim itibariyle bu kurslardan bir tanesine katılabilmeyi, bu yoğunluğumuzun içerisine sıkıştırabilmeyi umut ediyorum. Kurslarda genelde hanımları görüyoruz, beylerin de katılabileceği bu kurslarla bereket artacak, çok daha güçlü bir kültür, daha güçlü bir sanat şehri haline dönüşeceğiz.” dedi.

HEMFEST 2013/The Epoch Times-Yasemin Erdem
HEMFEST 2013/The Epoch Times-Yasemin Erdem

Plaketi alan dizi oyuncusu Berat Yenilmez, “Bu aldığım ödül, 80’ler ve MİNT yapım adına Sayın Vali’mizin elinden aldığım ikinci kıymetli ödül, bütün ödüller güzel fakat bu ödülün anlamı biraz daha farklı. İçinde bulunduğumuz dizi itibariyle bir nebze de olsa halk eğitime katkımız olabildiğini bizlere hissettirdiğiniz için çok teşekkür ederiz çünkü bu toplumun gelişimi adına çok önemli. Halk eğitim merkezleri, Türkiye’de sayısı 1000’e ulaşmış olan kıymetli bir kurum, bu nedenle bu ödül bizim için çok anlamlı” dedi.

Seksenler dizisinin oyuncuları Berat Yenilmez (Pastacı Sami) ve Begüm Öner, MİNT yapım Birol Güven adına plaket alırken-HEMFEST 2013/The Epoch Times-Yasemin Erdem
Seksenler dizisinin oyuncuları Berat Yenilmez (Pastacı Sami) ve Begüm Öner, MİNT yapım Birol Güven adına plaket alırken-HEMFEST 2013/The Epoch Times-Yasemin Erdem

Açılış konuşmaları sonrasında tüm katılımcılar sergiyi gezerek ürünleri incelediler. Saat 13:00’te Büyükçekmece Halk Eğitim Merkezi’ne ait Roman Ritm Grubu – Mubadele Dans Gösterisi – Halk Oyunları sahne alırken, 14:00 ise Müzik Dinletisi ile devam etti.

HEMFEST 2013, 27 Mayıs – 1 Haziran 2013 arasında CNR Expo’da tüm vatandaşların katılımına açık olarak ziyaret edilebilecek.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.