HEPAR Genel Başkanı Pamukoğlu: CHP’nin Bir Gün Dediği Ertesi Günü Tutmuyor

DENİZLİHak ve Eşiklik Partisi (HEPAR) Genel Başkanı Osman Pamukoğlu, başörtüsünde CHP’nin tavrının çelişkili olduğunu belirterek, “Her zaman olduğu gibi bu CHP denilen partinin bir gün dediği ertesi günü tutmuyor. Başındaki bir şey diyor, ortasındaki bir şey diyor, arkadaki bir şey diyor.” dedi. Pamukoğlu, başörtü bağlama şeklinin de halkın yarısı tarafından rejime karşı hareketmiş gibi algılandığını ileri sürdü.

Partisinin 2011 milletvekili seçim çalışmaları için Denizli’ye gelen Pamukoğlu, Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde basın toplantısı düzenledi. Gazetecilerin sorularını cevaplandıran Pamukoğlu, türban veya başörtüsünün üniversitelerde serbest kamuda ve ilköğretimde yasak olması gerektiğini savundu. Pamukoğlu, “Türban veya başörtüsü konusu Türkiye’de ters bir algı yarattı. Öyle bir başı bağlama stil ve tarzı var ki sanki rejime karşı bir hareketmiş, siyasi simgeymiş algısı var. Halkta en azından yarısı böyle düşünüyor. Bizim parti olarak insanların kılığı ile kıyafetiyle başının giysileriyle vücudunun giysileriyle bir uğraşımız meselemiz yok.” dedi.

“Keşke türban siyasi bir simge olarak anlaşılmasaydı. Keşke siyaseten istismar edilmeseydi. Keşke rant meselesi olmasaydı.” ifadelerini kullanan Pamukoğlu, “Ama maalesef siyasi bir rant. Siyasi çıkar. Hem pati hem kişiler bunun üzerinden ikbal bekliyor.” diye konuştu.

Partilerinin doktrinine başörtüsü problemini çözmek için madde koyduklarını vurgulayan Pamukoğlu, “Bu işin kökü saçağı ile halledilmesi lazım. Böyle vücutta yara gibi gidiyor. Yüksek öğrenimde başörtüsü veya türban artık bu kızlarımız yetişkin olduğu için yüksek öğrenimde amfilere dersliklere girebilirler. Bu işin burada bağlanması ve bitirilmesi lazım. Ancak hizmet alım yeri olan kamular ve daha küçük olan öğretim kurumlarında filan olması mümkün değil.” şeklinde konuştu.

Okullarda başörtüsü konusunun donmuş ve stabil haldeyken CHP’nin referandum tekrar gündeme getirdiğine dikkat çeken Pamukoğlu, “Onun elinden ben alayım istedi. İşi karmakarışık hale getirdi. Her zaman olduğu gibi bu CHP denilen parti bir gün dediği ertesi günü tutmuyor. Başındaki bir şey diyor, ortasındaki bir şey diyor, arkadaki bir şey diyor. Her konuda karmakarışık hale gelen bu ana muhalefet bu işte de karmakarışık hale getirdi işi.” dedi.

Partilerinin 60 ilde 500 kadar ilçede örgütlü olduğunu ve seçime hazırlıklı olduğunu dile getiren Osman Pamukoğlu, halk tipi bir örgütlenme içinde olduklarını anlattı. Pamukoğlu, Temmuz 2010’da yapılan anketlere göre oylarının yüzde 5,2’yken referandumdan sonra yüzde 7.5 çıktığını öne sürdü.

Osman Pamukoğlu, “Siyaset mi zor, askerlik mi?” şeklindeki soru üzerine savaş sanatının daha zor olduğunu söyledi. Pamukoğlu, “Savaş sanatı zordur. Neden savaş sanatı zordur? Çünkü orada hayattan atılıyor. Binlerce genç bir daha geri dönmemek üzere, yani ölüyor. Siyasi mücadelede kırılıp dökülebilirsin, kaybedebilirsin hiç değilse sağ kalıyorsun.”

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.