Her yaştan insan sağlık için spor gününde buluştu

BURSADünya Sağlık Örgütü tarafından dünya çapında başlatılan ‘1000 Şehir 1000 Hayat’ projesi kapsamında 7’den 70’e binlerce Bursalı sporla buluştu.
Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kent Konseyi ve Büyükşehir Belediyespor işbirliğiyle düzenlenen etkinliğe katılanlar neşeli anlar geçirdi. Büyükşehir Belediyesi, bir taraftan ‘sağlıklı bir kent’ hedefi doğrultusunda toplumun tüm kesimlerine spor yapma imkanı sağlayan tesisleri kente kazandırırken, diğer taraftan da uluslararası etkinliklere bir yenisini ekledi. Sağlıklı Kentler Birliği’nin başkanlığını yürüten Büyükşehir Belediyesi, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sağlıklı Şehirler Ağı’nın da üyesi olarak, dünya çapında başlatılan ‘1000 Şehir 1000 Hayat’ projesini Kültürpark’ta gerçekleştirdi. Dünya genelinde 1392 kentte uygulanan Türkiye’de ise sadece 9 belediyenin uyguladığı proje, yaşlılar, engelliler ve sokakta çalışan çocuklara da spor yapma imkanları sağlamayı hedefliyor.
Başkan Altepe, Kültürpark Spor Kafe’de başlayan etkinliklerin açılışında yaptığı konuşmada sağlıklı kentlerin ancak sağlıklı bireylerle oluşabileceğine dikkat çekti. Bursa’nın Sağlıklı Kentler Birliği’nin Türkiye’deki kurucusu olduğunu hatırlatan Başkan Altepe, gelecek kuşakların sağlıklı bireyler olarak yetişmesinin de en önemli hedefleri arasında yer aldığına değindi. Bu hedef doğrultusunda kentin her köşesine yeşil alanlar ve spor tesisleri kazandırmaya çalıştıklarını ifade eden Başkan Altepe, “Halkımızın, parklar, spor tesisleri, eğitim ve sağlık kurumları gibi sosyal donatı alanlarına yürüme mesafede ulaşmasını sağlamayı hedefliyoruz. Yaptığımız spor tesislerini sadece lisanslı sporculara değil, tüm halkımızın kullanımına açıyoruz. Çocuklarımız spora erken yaşlarda başlasın ve olimpiyatlarda bizi temsil edecek sporcular yetişsin istiyoruz. Yaşlılarımız spor yapsınlar ki sağlıklı ve dinç kalsınlar. Engellilerimize farklı branşlarda spor yapma imkanları sağlıyoruz. Yeter ki halkımız spor yapsın, biz gerekli tüm imkanları sağlamaya hazırız.” diye konuştu.
Başkan Altepe, daha sonra törene katılan Büyükşehir Belediyespor Yöneticisi Abdullah Karadağ ve Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala ile spor etkinliklerine katılan çocuklar ve huzurevi sakinleriyle hatıra fotoğrafı çektirdi.
Bursa Kent Konseyi Engelliler Meclisi tarafından organize edilen engelliler arası futbol maçının başlama vuruşunu da Başkan Altepe yaptı. Yeşil İnciler ve Yeşil Timsahlar arasındaki karşılaşma vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi.
Çimler üzerinde ısınma hareketlerini yapan huzurevi sakinleri de belirlenen parkurlarda sağlık için yürüyüş yaptı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.