HES Protestocusu Leyla, Jandarmaya Saldırı ve Hakaretten Yargılanıyor

HES Protestocusu Leyla, Jandarmaya Saldırı ve Hakaretten Yargılanıyor

Emine Ülker Tarhan-Leyla Çetinkaya- Radikal Gazetesi

Erzurum’un Bağbaşı Beldesi’ndeki Hidroelektrik Santrali (HES) yapımını protesto eylemlerine katılan 17 yaşındaki Leyla Yalçınkaya adındaki genç kıza eylemlerinden ötürü ilginç bir ceza verilmişti. Tortum Sulh Ceza Mahkemesi tarafından ‘‘HES çalışma alanlarında bulunmamam ve eylemlere katılanlarla görüşmeme’’ cezası verilen genç kıza hakkında bu kez de 3 ayrı suçtan toplam 9 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.

HES eylemlerinin gerçekleştiği 5 Ağustos 2011günü Tortum İlçe Jandarma Karakolu’nda vatani görevini yapmakta olan erlerden 22 yaşındaki Abdullah Teke Cumhuriyet Savcılığına dilekçe vererek HES eylem günü Leyla Yalçınkaya’nın kendisine attığı taşla yaralandığını, er Adil Aldemir ise kendisine ‘‘Şerefsizler’’ diye hakaret ettiğini iddia etti.

Tortum Cumhuriyet Başsavcılığı, Leyla Yalçınkaya hakkında Çocuk mahkemesi sıfatıyla Tortum Sulh Ceza Mahkemesi’nde ’hakaret’, yine Çocuk mahkemesi sıfatıyla Tortum Asliye Ceza Mahkemesi’nde ’hakaret’, ’görevi yaptırmamak için direnme, kasten yaralama’ suçlarından dava açtı.  

 Dava 21 Şubat günü Tortum Adliye’sinde başlayacak. İlk duruşmaya CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur başkanlığındaki bir heyetin izleyeceği bildirildi.

Leyla Yalçınkaya’nın avukatı olan Ercüment Şenol, Bağbaşı’nda vatandaşların HES yüzünden güvenlik güçleriyle karşı karşıya geldiğini hatırlattı. Cumhuriyet Savcılarının bir takım davalar açtığını, Çocuk Mahkemesi’nde yargılanan bir kızın güvenlik güçlerini dövdüğüne, yaraladığına, hakaret ettiğine ‘kargaların bile inanmayacağını’ söyledi. Avukat Ercüment Şenol, “Bay Teke iftira etmiştir. Aslı astarı yok. Adalete inanıyoruz. Leyla duruşmada beraat edecektir. Bay Teke’nin attığı iftiradan yüzü kızaracaktır. Devletin silahlı görevlisine bir kız çocuğu nasıl engel olur? Leyla HES mağdurudur. Güvenlik kuvvetlerinin aşırı güç kullanımına maruz kalmıştır. Geleceği karartılmak istenen insan konumundadır. İkinci kez, inşallah mahkemede mağdur olmayacaktır.”  diye konuştu.

HES Yapılacak Ödük Vadisi

Erzurum’un Tortum İlçesi’ne bağlı Bağbaşı, Serdarlı ve Pehlivanlı beldeleri, Dikmen, Uzunkavak köylerinden geçen Ödük Çayı üzerinde 3 ayrı HES Kurulması planlanıyor. Yöre halkı yapılacak olan HES inşaatları için uzun süre iş makinelerinin çalışmasına izin vermemişti

Ödük vadisinde ‘canımız veririz, suyumuzu vermeyiz’ diyerek sık sık eylem yapan köylü kadınlarla güvenlik güçleri arasında arbade yaşanmış, zaman zaman güvenlik güçleri sert müdahalelerde bulunmuştu. Bazı kadınlar bu müdahaleler sırasında baygınlık geçirmişti.

Eyleme katılan bazı kadınlara verilen 250’şer liralık para cezasının yanında o dönemde 17 yaşında olan Leyla Yalçınkaya’ya da mahkeme tarafından, HES’in çalışma alanında bulunmama ve eyleme katılanlarla görüşmemem cezası verilmişti.

Yöre halkı, vadide 3 milyon organik meyve ağacı bulunduğunu, yörede organik tarım yapıldığını, bölgedeki çeşitli uygarlıklara ait izler bulunduğunu ve kırmızı benekli doğal alabalıkların bulunduğunu belirterek yapılacak HES barajlarıyla bütün bunların yok olacağını, halkında yoksullaşması sonucu göçlerin başlayacağını dile getirdiler.

 

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.