Hilary Clinton: Türkiye Çok Büyük Bir Küresel Güç Oluyor

LONDRABBC’de Shirin Wheeler’in sunduğu Record Europe programına konuk olan ABD Dışişleri Bakanı Hilary Clinton ve AB Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Türkiye’nin uluslararası alanda oynadığı rolün öneminin artığını ve hızla büyüyen ekonomisiyle büyük bir güç haline geldiğini vurguladı.

Hilary Clinton, Avrupa Birliği’nin (AB) ‘yumuşak güç’ (soft power) politikasını Türkiye’ye karşı yeterince etkili kullanmadığı yönünde eleştirildiği ile ilgili bir soru üzerine, “Ben ve Catherine Ashton Türkiye ile çok yakın bir işbirliği içindeyiz. Hem ABD hem de AB Türkiye ile ilişkileri ilerletme ve derinleştirme konusunda hem fikirler. Biliyorsunuz ABD, Türkiye’nin AB üyeliğini güçlü bir şeklide destekliyor. Ama ABD olarak bizim vereceğimiz bir karar değil, AB’nin vereceği bir karar.” dedi.

Program sunucusu Wheeler, bazı AB ülkelerinden Türkiye’nin üyeliği konusunda kendilerine müdahale edildiği gerekçesiyle ABD’ye yönelik eleştiriler olduğunu hatırlattı. Türkiye’nin üyeliği konusunda kendilerinin de bir politikaları olduğunu ve sadece kendi görüşlerini açıkladıklarını belirten ABD Dışişleri Bakanı Hilary Clinton, “Her dost ülke gibi biz de kendi görüşümüzü dostlarımıza açıklıyoruz. Ama bu konu bizim bir ‘oya’ sahip olamadığımız bir konu. Buna üye ülkeler karar verecek. Ancak biz Türkiye ile yakından çalışmaya çok azimliyiz. Türkiye, NATO’da çok aktif bir ülke. Türkiye ile çok derin ekonomik ilişkilerimiz de var.” diye konuştu.

Konuşmasında Türkiye’nin hızla küresel ve bölgesel bir güç haline geldiğinin altını çizen ABD Dışişleri Bakanı Clinton, “Türkiye, hızla bölgesel ve küresel bir güç oluyor. Ekonomileri dramatik bir şekilde hızla büyüyor. Türkiye çok uzak ülkelere ulaşarak kendi başlarına ya da bizimle birlikte onların politikalarına nüfuz etmeye çalışıyor. Hala yapılması gereken çok şey var bu konuda ama bizim bu politikaya bağlılığımız sürecek.” şeklinde konuştu.

ASHTON: TÜRKİYE’NİN POZİSYONU BENİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Hilary Clinton ile birlikte programa katılan AB Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton da Türkiye’nin önemini vurguladı. Türkiye’nin sahip olduğu konumun kendisi için çok önemli olduğunu belirten Ashton, “Türkiye birçok uluslararası ve bölgesel konularda ortak bir müttefik ülke. Türkiye’ye dış ilişkiler bazında baktığım zaman, yakın işbirliği içinde bulunmam gereken ülkeler açısından baktığımız zaman da yine Clinton’un vurguladığı gibi Türkiye’nin durumu ortada.” dedi. AB ülkelerinin Türkiye ile ilişkilerini devam ettirmesi ve bu ilişkileri ilerletmesi gerektiğini de belirten Ashton, “Türkiye aday bir ülke. Ben de olaya bu açıdan bakıyorum. Türkiye’nin tam üyeliği ise uzun ve meşakkatli bir yol.” ifadelerini kullandı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.