Hindistan’daki Olimpiyat Oyunlarında Avustralya Açık Ara Önde

Resim: Getty Images

YENİ DELHİ – Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de düzenlenen 19. İngiliz Milletler Topluluğu Olimpiyat Oyunlarında son 3 güne girildiğinde Avustralya toplamda 61 altın madalya ile en yakın rakibi Hindistan’a 32 altın madalya fark attı.

14 Ekim’de sona erecek oyunlara en kalabalık kafile olarak katılan Hindistan, 29 altın madalya ile ikinci sırada kalırken, İngiltere 26 altın ile Hindistan’ı takip etti. Toplam madalya sayısında ise Avustralya 137 madalya ile birinci sırada olurken Hindistan 75 ve İngiltere 105 madalya toplayabildi.

Bu arada Perşembe günü koşulan bayanlar 100 metre koşusunda altın madalya kazanan Nijeryalı Damola Osayemi’nin doping testinin pozitif çıkması büyük şaşkınlık yarattı. Osayemi oyunlardan uzaklaştırılırken, madalyası geri alınmadı. Oyunlar Komitesi Osayemi’nin son duruşmasında dinlendikten sonra madalyasının geri alınabileceğini bildirdi. Komite Osayemi’nin kanında yasak olan bir uyarıcının (methylhexaneamine) kalıntılarına rastlandığını açıkladı.

Oyunlar öncesinde Delhi hükümetinin oyunların oynanacağı statları ve sporcuların kalacağı olimpiyat köyünü yetiştirememesi büyük spekülasyonlara sahne olurken, muhteşem açılış bütün endişeleri yok etmeye yetmişti. Yolsuzluk ve altyapı eksiğini muhteşem açılışla çözen Delhi Olimpiyat Komitesi’nin başı daha sonra da oyunlara halk tarafından ilgi olmaması yüzünden ağrımıştı. 1 milyon 800 biletin sadece 700 binini satabilen komite, okul öğrencilerine ücretsiz bilet sağlayarak boş koltukları doldurmaya çalışmıştı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.