Hırslı Keşiş Çin’deki Shaolin Tapınağını Borsa’ya Açmak İstiyor

Modern Shaolin keşişleri Henan eyaletinde futbol gösterisi sunuyorlar. (Fotoğraf: STR / AFP / Getty Images)
Modern Shaolin keşişleri Henan eyaletinde futbol gösterisi sunuyorlar. (Fotoğraf: STR / AFP / Getty Images)

“Onun bir rüyası var: Shaolin Tapınağına Ming Hanedanlığı dönemindeki eski itibarını geri kazandırmak. Kendisi de o dönemin başrahibi Fuyu gibi meşhur olmak istiyor.”

Bu sözler Shaolin Tapınağının başrahibi Shiyongxin’i yakından tanıyan bir keşişe ait.

Tapınağın keşişleri gerçekten aydınlanma yolunda ilerleme kaydediyorlar mı pek bilinmez. Ancak başrahip Shiyongxin’in Çin’de meşhur olduğu bir gerçek. En son olarak aşırı pahalı tütsü satışları, “Shaolin Tapınağı” ismini bir marka olarak kullanması ve tapınağa borsa yolunu açma girişimleri ile manşetlere taşındı.

“Southern Weekly” gazetesinin haberlerine göre başrahip Shiyongxin, Shaolin Tapınağının aynı zamanda CEO’su. Başrahip Shiyongxin, ayrıca İnternette 9,999 yuana Shaolin Tapınağının gizli dövüş tekniklerini içeren bir kitabı satışa sunmuş. Dövüş sanatları ile ilgilenmeyenler için başrahip tütsüler satıyor. Tütsülerin fiyatı ise 400 yuan (50 Euro) ile 100.000 yuan (12.500 Euro) arasında değişiyor.

Ancak, Shiyongxin’in ticari çıkarları sadece tapınak ile sınırlı değil. 1998 yılında Shiyongxin, “Shaolin Tapınağını” bir marka haline getirmek ve bu markanın isminden para kazanmak için bir şirket kurdu.

Southern Weekly’nin haberine göre, Coca-Cola, Nike gibi markalar keşişlerle işbirliği yapmak istiyor.

Fakat başkeşiş bunlarla yetinmiyor. Shaolin eczanesini Shaolin hastanesine dönüştürmek istiyor. 2009 yılında, Shaolin Tapınağının borsada halka arzı için bir girişim oldu, ancak kamunun tepkisi ve baskısı nedeni ile bundan vazgeçildi.

Ne yazık ki, Budizmin temel fikirleri ile çelişen paranın ve faizin Shaolin tapınağına girmesi, tek olumsuz haber değil. 15 Kasım 2012’de aynı gazetenin bir haberine göre, bir rahip dolandırıcılık ve çok eşlilik suçlamalarından dolayı tutuklandı.

Bir rahip için cinsel ilişki yasak olmasına rağmen, Xiamen kıyı kentindeki Tianlai Tapınağının başrahibi evli. Eşi, onu bir metresi ile doğum günü kutlarken gördükten sonra, şikayetçi olmuş ve dava açmış. Bunun sonucu, onu takibe alan Polisler bir araştırma yapmışlar ve bu keşişin dolandırıcılık ile milyonlarca yuan kazandığını tespit etmişler.

Tianlai tapınağının yeni başrahibi Dayuan, Buda Sakyamuni’nin “İblisler rahip kılığına girerek, keşişlere dönüşerek Budist öğretiye zarar verecekler” sözlerine atıfta bulunarak olayı kınadı.

Belki günümüzde Budist Tapınaklarının bu kadar sapmış olmasının nedeni budur.

Yazan: Ying Hartmüller, Epoch Times

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.