Hitler’e Benzetilen Çin Eski Lideri Jiang Zemin’e Karşı Davalar Başladı

12 Eylül 2014’te Çin’in güneybatısındaki Yunnan Eyaletine bağlı Kunming’deki Kunming Orta Mahkemesinin kapısındaki polis devriyesi (STR/AFP/Getty Images)
12 Eylül 2014’te Çin’in güneybatısındaki Yunnan Eyaletine bağlı Kunming’deki Kunming Orta Mahkemesinin kapısındaki polis devriyesi (STR/AFP/Getty Images)

Son birkaç ay içinde, eski Çin lideri Jiang Zemin aleyhine Çinli vatandaşlar tarafından bir dizi dava açıldı. Dava açanların çoğu 1999 yılında başlattığı şiddetli zulme maruz kalan Falun Gong uygulayıcılarıdır. Şikayetçilerden bazıları, yetkililer tarafından tutuklanırken, bazıları alışılmışın dışında bir gelişmeyle zarar görmeden bırakıldı. Falun Gong zulmü etrafındaki siyasi atmosfer değişmeye devam ettikçe, Çin’deki hukukçular ve akademisyenler de olayı irdelemeye başladılar.

Almanya’da yaşayan Çinli bilim adamı Zhong Weiguang, Jiang Zemin aleyhine açılan davaları “II. Dünya Savaşından sonra, insanlığa karşı işlediği suçlardan dolayı Hitler’e açılan dava” ile karşılaştırdı ve bunu kaçınılmaz olarak nitelendirdi.

Çin hukuk firması Jiangxi Mingli’nin kurucusu Guo Lianhui, kendisi ile yapılan röportajda konuyu “büyük bir gelişme” olarak yorumladı. “Jiang, Falun Gong uygulayıcılarına acımasızca zulmederek, Çin’e ve Çin halkına felaketler getirdi” dedi. Bu zulme bulaşan insanlardan bir gün hesabın sorulacağını da sözlerine ekledi.

Jiangsu Eyaletine bağlı Nanjing Şehrindeki Güneydoğu Üniversitesi’nde hukuk profesörü olan Zhang Zanning, rejimin son zamanlarda “hukukun üstünlüğü”nü teşvik ettiğini göz önüne alarak Çin mahkemelerini şikayetleri kabul etmeye ve Jiang hakkında dava açmaya çağırdı. Bay Zhang, “Ben Jiang Zemin’in davasının hem yasa hem de adalet açısından çok uygun olduğuna inanıyorum. Meslektaşlarım ve ben, Jiang Zemin davasının oldukça cesaret verici bir olgu olduğuna inanıyoruz. Bu, Çinli insanların hukuki farkındalıklarının geliştiğini gösterir” dedi.

Falun Gong, doğruluk, merhamet ve hoşgörü ilkelerine göre yaşamayı öğreten  geleneksel Çin meditasyon uygulamasıdır. Falun Gong uygulayıcıları 1999 yılından beri Çin’de zulüm görmektedir.

Çin’den ilk elden haberleri okurlarına taşıyan Minghui internet sitesine göre, 28-30 Mayıs tarihleri arasında Çin genelinde Jiang Zemin aleyhine en az 70 iddianame hazırlandı. Jiang, iddianamelerde 1999 yılında zulmü başlatmak ve tüm Parti ve devlet organlarını kampanya üzerine yoğunlaştırmakla suçlanıyor. Sayısı bilinmeyen –ama istatistikler ve araştırmacıların tahminlerine göre 100,000’in üzerinde- Falun Gong uygulayıcısı gözaltında gördükleri işkence sonucu ya da organları zorla toplandığı için öldürüldü. Çin’de bu tür bilgilerin kontrolü yapılamadığından gerçek ölü sayısını bilmek mümkün değildir.

Larry Ong, Epoch Times

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.