Hollanda 208 Gün Sonra Koalisyonda Anlaştı

Hollanda, seçimlerden 208 gün sonra, tarihinde en uzun süren görüşmelerin ardından farklı görüşlere sahip dört parti ile koalisyon hükumeti kurma konusunda anlaştı.

Geçen Mart ayında yapılan seçimlerden yaklaşık yedi ay sonra dört partinin liderleri merkez sağ siyasi programla koalisyon kurma konusunda anlaştı.

Seçimlerde en çok oyu alan, liberal, Hürriyet ve Demokrasi için Halk Partisi (VVD) başkanı Başbakan Mark Rutte dört parti koalisyon anlaşmasını milletvekillerinin onayına sunacak.

Modern Hollanda tarihinin en uzun süren koalisyon görüşmelerinden sonra kurulan hükumet Salı günü Parlamentonun onayına sunulacak.

Rutte’nin VVD liberal partisi, D’66 Sosyal Demokrat, ılımlı Hristiyan Demokrat Parti CDA ve muhafazakar Hristiyan Birlik Partisi CU arasında zor bir koalisyon olduğu belirtildi.

D66’nin kürtaj ve Lezbiyen LGBT hakları ve Avrupa Birliği taraftarı, ötenazi haklarının yalnızca ölümcül hastalıklarla sınırlı kalmaması ve genişletilmesi taraftar olduğu, Hristiyan Birlik Partisi’nin kürtaja ve aynı cinsin birbirleriyle evlenmelerine ve ötenaziye karşı olduğu belirtildi. Hristiyan Birlik Partisinin Hollandanın Eure bölgesinden çıkması taraftarı olduğu da kaydedildi. Bununla birlikte koalisyon vergi, hasta ödemeleri, mülteciler için sosyal yardım, savunma ve eğitim harcamaları konusunda anlaştıkları kaydedildi.

D66 Partisinin lideri Alexander Pechtold yıllar süren tasarrufun ardından yeni hükumetin vatandaşlara düşük vergi kolaylığı sağlayacağını belirterek “Biz içeri kriz dışarı. Vergileri düşürüp yatırımları artırabileceğiz” dedi.

Koalisyonun 13 partili yüz elli milletvekilli parlamentoda bir oy fazlalığıyla kurulacağı belirtildi. Başbakan daha önce aşırı sağ ve İslam karşıtı Geert Wilders’ın desteği ve merkez sol parti PvdA ile yaptığı koalisyon hükumetini geçen mart ayındaki seçimlere kadar sürdürmüştü.

Parlamento tarafından onaylanmasıyla hükumetin kurulmasının 23 Ekimde tamamlanmasının beklendiği kaydedildi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.