Hollanda’da Başbakan Mark Rutte Yılın Politikacısı Seçildi

AMSTERDAM – Hollanda Başbakanı ve Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi (VVD) lideri Mark Rutte, ülkesinde “yılın politikacısı” seçildi. Hollanda NOS Radyo 1 tarafından organize edilen 2010 yılı politikacısı yarışmasında kazananlar, parlamento gazetecilerinin milletvekilleri arasında yaptığı anketle belirlendi. “En başarılı politikacılar” sıralamasında Başbakan Mark Rutte birinci olurken, en etkin politikacısı dalında da İşçi Parti’sinden (PvdA) milletvekili olan Türk asıllı Metin Çelik üçüncü oldu.
Amsterdam’da NOS Radyo tarafından düzenlenen ödül gecesine Hollanda Adalet Bakanı Ivo Opstelten, PvdA Eski Eğitim Bakanı Ronald Plasterk, İşçi Partisi Milletvekili Metin Çelik, D66 Milletvekili Wouter Koolmees’in yanı sıra Hollanda televizyon ve gazete muhabirleri katıldı.
Başbakan Mark Rutte yılın politikacısı birincilik ödülünü Adalet Bakanı İvo Opstelten’in elinden aldı. Mark Rutte ödül töreni sonrasında yaptığı açıklamada hükümet kurulduktan sonra böyle anlamlı bir ödül almaktan gurur duyduğunu söyledi. Rutte “Gerçekten NOS Radyo 1 kurumuna bu organizeyi yaptığı için teşekkür ediyorum. Beni bu ödüle layık görmelerinden dolayı teşekkürlerimi iletiyorum. Hükümet kurulalı henüz 5 ay oldu. Bu kıs süre içinde yapılan çalışmalara göre yapılan değerlendirmelerde 2010 yılı yılın politikacısı olmam bize moral oldu.” açıklamasında bulundu.
İşçi Partisi milletvekili Metin Çelik ise “5 ay gibi kısa bir dönem olarak milletvekiliyim. Bu kadar kısa dönemde 300’e yakın parlamenter arasında ilgi çekmem benim açımdan son derece iyi.” dedi. Kendisinin siyaseti seven bir kişi olduğunu söyleyen Çelik, “Ben dürüst siyasetten yanayım. Hiçbir zaman iki ajandam olmamıştır. Ben burada söylediğimi dışarıda başka basına da aynı şekilde söylerim. Yani ben açık siyaset yapan bir kişiyim. Ben siyasete birkaç yıllığına gelmedim. Uzun vadede düşüncelerim var.” diye ekledi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.