Hollanda’da İşçi Partisi (PvdA) Lideri Job Cohen: Wilders’e ‘Dur’ Demek İçin Sandık Başına Gidin

Hollanda’da 2 Mart Eyalet Meclisi seçimleri için çalışmalarını sürdüren İşçi Partisi (PvdA) Lideri Job Cohen, “Seçimler, aşırı sağın önünün kesilmesi açısından son derece büyük önem arz ediyor.” dedi.

Cohen, iktidardaki azınlık hükümetin kaderinin eyalet meclisi seçimlerine bağlı olduğunu vurguladı. Geert Wilders’ın lideri olduğu Özgürlük Partisi (PVV) tarafından dışarıdan desteklenen sağ azınlık koalisyonun programına karşı olduklarını dile getiren Cohen, “Eyalet yönetimleri genel olarak eğitim, sağlık, bakım ve çevre politikalarının belirlenmesi gibi hepimizi yakından ilgilendiren konularda karar alıyorlar.Bunların yanı sıra kendi aralarında hükümet politikalarının hayata geçirilmesi açısından stratejik öneme sahip senato üyelerini belirliyorlar. Senato, hükümetin çıkardığı yasaları onaylama yetkisine sahip. Bu açıdan 2 Mart 2011 Eyalet Meclisi seçimleri Hollanda adına dönüm noktası olacak.” ifadelerini kullandı.

WİLDERS’LE KOALİSYONA KAPILAR KAPALI

İşçi Partisi Lideri Job Cohen, ırkçı Geert Wilders’in partisi PVV ile kesinlikle aynı koalisyonda yer almayacaklarını belirtirken, diğer partilerle koalisyonu konuşmak için ise şu anda erken olduğunu dile getirdi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.