Hollanda’da Kimyevi Madde Fabrikasındaki Yangın Korkuttu

Hollanda’nın Moerdijk sanayi bölgesinde kimyevi maddeleri işleyen Chemie-Pack fabrikasında çıkan yangın yetkilileri endişelendirdi. Hollandalı yetkililer, bölgede yaşayan insanlardan bahçelerinde yetiştirdikleri sebzelerden yememelerini, çocuklarının parklarda oynamalarına izin vermemelerin istedi. Fabrikadan zehirli atık yayıldığına dair henüz bir delil olmadığını belirten yetkililer, bu uyarıları önlem

Moerdijk şehrinde Chemie-Pack kimya şirketinde çıkan yangının uzun uğraş sonunda kontrol altına alındı. Zehirli dumanların dün akşam saatlerinde Dordrecht şehrine ulaşmasının ardından tüm kuzey Hollanda bölgesine dumandan korunmaları için alarm verildi.

Zehirli maddeler içeren kara duman özellikle Moerdijk yakınlarında Dordrecht ve çevresinde büyük panik oluşturdu. Dordrecht”te alarm sirenleri çaldı ve kimsenin dışarıya çıkmaması istendi. Dumanlar Rotterdam üstüne kadar ulaştı. En az 150 kişiden oluşan itfaiye ekiplerine özel yangın söndürme uçakları destek verdi. Ekipler kurulan ulusal kriz masası tarafından koordine edildi.

Yangını söndürme çalışmaları sırasında yükselen zehirli duman sebebiyle A16 ve A17 otoyolu trafiğe kapatıldı. Dordrecht ve çevresindeki tren ve gemi seferleri iptal edildi. Hollanda ve Belçika arası tren sefer güzergâhı değiştirildi. Yangında yaralanma ve ölüm olmaması sevindirdi. Yangının çıkış sebebini araştırmak için Afet Önleme Kurulu Başkanı Piter van Vollenhoven araştırma başlattı. Şu ana kadar yangının çıkış nedeni belirlenmiş değil. Maddi hasarın ise oldukça büyük olduğu tahmin ediliyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.