Hollanda’nın Oudewater kasabasına Nasreddin Hoca heykeli dikildi

OUDEWATERHollanda’nın Utrecht şehri yakınlarında bulunan Ouderwater kasabasına Mozaik Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Ali İhsan Ünal ve Çiftlik yoğurt sahibi Jan Hogeboom girişimi ile Nasreddin Hoca heykeli dikildi. Hollanda’da çiftlik yoğurt fabrikası sahibi Nasreddin Hoca hayranı olan Jan Hogenboom, Hollanda’ya güzel bir Nasreddin Hoca günü yaşattı.

Heykelin açılış törenine katılan Akşehir Kaymakamı Ahmet Katırcı, destek veren Hollandalılara teşekkür ederek, “Nasreddin Hocamızın barış sevgi dostluk mesajlarının Konya Akşehir den yayıldığı kadar Hollanda’dan da yayılacağına inancım tamdır.” dedi.

Lahey Büyükelçisi Uğur Doğan ise “Gerek Hollandalı dostlarımızı ve gerek Türk vatandaşlarımızı çok samimi ve içten ve toplu halde görmek bizi memnun etmiştir. Bu tür etkinlikleri hepimizi bir araya getirmek ve ortak değerlerimizi paylaşmak açısından önemli. Bu tür etkinliklerin insanları daha çok kaynaştıracağına inanıyorum.” diye konuştu.

Nasreddin Hoca’nın dünyaca tanınan bir insan olduğunu söyleyen Oudewater Belediye Başkanı Ruigrok-Verreijt ise “Bir heykelini de Oudewater kasabamıza dikmekten onur duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Açılış törenine katılan Demokrat 66 Milletvekili Fatma Koşer Kaya da şu şekilde konuştu: “Nasreddin Hoca Hollanda’nın Oudewater kasabasında esprili şekilde anıldı. Burada güzel bir bulduğum espri de eşek yerine getirilen ineği eşeği ile değiştirilip değiştirilmeyeceği sorulduğunda eşeğinden vazgeçmediğini gördük. Bu heykel Hollanda ve Türk dostluğu ve de entegrasyon açısından son derece önemli buluyorum.”

Törende Nasreddin Hoca’nın Hollanda halkı ile buluşması temsili olarak canlandırıldı. Ardından da heykelin açılışı gerçekleştirildi. Ardından temsili Nasreddin Hoca kendisinin heykelinin bulunduğu kanala maya çaldı. Bu arada Nasreddin Hoca’nın misafirler ile Hollandaca konuşması ayrı bir espri konusu oldu.

Düzenlenen güne, Mozaik Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Ali İhsan Ünal, Lahey Büyükelçisi Uğur Doğan, Oudewater Belediye Başkanı Ruigrok-Verreijt, Akşehir Kaymakamı Ahmet Katırcı, Demokrat 66 Milletvekili Fatma Koşer Kaya, Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Çiftçi, İkinci Başkan Halil İbrahim Yıldırım, Akşehirli işadamı İzzettin Yayla, Hollanda ve Türk basınının yanı sıra Türk ve Hollanda vatandaşları katıldı

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.