Hong Kong Barolar Birliği’nden Protestocularla Görüşme Çağrısı

The Epoch Times

Hong Kong Barolar Birliği’nden gelen açıklamada, “artık genel olarak toplumla açıkça iletişim kurmasının zamanının geldiği” belirtildi.

Çin’in Hong Kong Özel İdare Bölgesi’nde Barolar Birliği, yönetime, zanlıların Çin’e iadesini kolaylaştıran yasal düzenlemelere karşı yapılan protestoları araştırmak için bağımsız soruşturma başlatma çağrısında bulundu.

Barolar Birliğinden yapılan açıklamada, yönetimin “artık genel olarak toplumla açıkça iletişim kurmasının zamanının geldiği” belirtilerek, birliğin, Hong Kong yönetimini, “toplumun son haftalarda dile getirdiği taleplerine içtenlikle yanıt vermeye çağırdığı” kaydedildi.

Hong Kong’ta 12 Haziran’da düzenlenen protestolarda yaşanan olaylarla ilgili bağımsız soruşturma başlatılması aynı zamanda bir grup protestocunun yasama meclisini bastığı Pazartesi günkü olaylar sırasında polisin neden binayı göstericilerden koruyamadığı gibi konuların soruşturulması talep edildi.

Açıklamada, “Toplumun, neler olduğu gerçeğini bulmak ve kanunları çiğneyen kişileri ya da bu mühim olaylar sırasında görevlerinde başarısız olanları sorumlu tutmak artık yargı tecrübesi olan biri başkanlığında güvenilir bir komisyona ihtiyacı var.” ifadesine yer verildi. 

Hong Kong’taki Protestolar

Protestolara sebep olan, ‘şüphelilerin Çin’e iadesini kolaylaştıran yasa tasarısı’, 3 Nisan’da parlamentoya sunulmuştu.

Muhalifler yasanın çıkması halinde bunun Çin’in Hong Kong’daki siyasi muhalifleri ve suçsuz kişileri de hedef almasıyla sonuçlanacağından endişe ediyor.

Hong Kong Özel İdari Bölgesi Baş Yöneticisi Carrie Lam, 15 Haziran’da tasarının askıya alındığını duyurdu ancak bu göstericiler tarafından yeterli bulunmayarak tasarının tamamen iptal edilmesi isteniyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.