Hong Kong Ekonomisi Şemsiye Hareketinden Etkilenmedi

22 Ekim Hong Kong, Foto: Paula Bronstein, Getty Images
22 Ekim Hong Kong, Foto: Paula Bronstein, Getty Images

Devam eden protestolara rağmen ”Şemsiye” hareketi devletin iddiasının aksine, Hong Kong finans piyasasını olumsuz yönde etkilemedi. Ekonomik gidişat olumlu etkilenirken, devamlı negatif bir tablo çizen Hong Kong hükümetinin resmi açıklamaları ile çelişiyor.

Polisin halka karşı göz yaşartıcı gaz girişiminden sonra hisse senedi piyasasında bir miktar düşüş yaşandı. Ancak 26 Eylül’de Hang Seng Endeksi (HSİ) 23,678 puana çıktı. Endeksi oluşturan 45 şirket Hong Kong Borsası’nın %70’ini temsil ediyor.

28 Eylül’de tekrar Hong Kong polisinin göz yaşartıcı gaz operasyonlarından sonra, Hang Seng Endeksi (HSİ) ertesi gün yüzde 1.28 düştü. İki gün sonra borsa tekrar toparladı. HSİ, 22 Ekim’de Şemsiye hareketinden önceki 23,403’lük seviyesine geri yükseldi. Yedi haftanın sonunda en yüksek günlük artış oranı kaydedildi.

Borsacılar ve şirket patronları da Şemsiye hareketini destekliyor

Deneyimli bir hedge fon yöneticisi Edward Chin Şemsiye hareketinin aktivistlerinden biri. Onun görüşüne göre, Hong Kong ekonomisi bu protestoların stresini atlattı ve yatırımcılar geri dönüş yaptı. Chin ”Dünya bu konuda şaşırmalı” dedi. Hong Kong’un emlak-endeksi Cenda-City Leading (CCL) geçen ay yaklaşık yüzde üç oranında bir artış gösterdi.

Hong Kong hükümetinin iddialarına göre, Ekim ayında protestolar yüzünden anakara Çin’den gelen turist sayısı azaldı. Ancak resmi istatistikler, turist sayısında artış kaydedildiğini bildirdi. 29 Eylül – 16 Ekim tarihleri arasında Hong Kong’a 3 milyon turist geldi ve bu rakam bir önceki yıla göre yüzde 11.4 artış gösterdi. Bu rakamın içerisinde Çinli turist sayısı 2.38 milyon olup, bir önceki yıla göre yüzde 15,6 oranında arttı.

01-19 Ekim tarihleri arasında süpermarket zinciri Yata geçen yıla göre yüzde 28.6 oranında satış büyümesi yaşadı. Yata şirketinin yöneticileri kamu demokrasi hareketi olan ”Occupy”ı destekliyorlar.

Maliye Bakanı mali piyasa için herhangi bir olumsuzluk öngörmüyor

Hong Kong’un Maliye Bakanı John Tsang Chun-wah 22 Ekim’de Pekin’deki APEC ülkeleri Maliye Bakanları toplantısında durum değerlendirmesinde bulundu ve Hong Kong’daki protestolar sırasında mali piyasaların normal seyrettiğini ve bir değişim yaşanmadığını doğruladı. Bu ifade, Hong Kong hükümetinin iddiası ile doğrudan çelişiyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.