Hong Kong Meclis Binasını Bastı

(Li Yi/The Epoch Times)

Hong Kong Özel İdare Bölgesi’nde, zanlıların Çin’e iadesini kolaylaştıran yasal düzenlemelere karşı çıkılan protestolar sonucunda bir grup gösterici Yasama Meclisi binasını bastı.

Zanlıların Çin’e iadesini kolaylaştıran yasa tasarısına karşı çıkan göstericiler, Hong Kong Özel İdare Bölgesi’nin Çin’e katılışının 22. yıl dönümü törenlerinde protestolara devam etti.

Saatlerdir önünde eylemlerini gerçekleştirdikleri Yasama Meclisini basarak duvarlara sloganlar yazıldı. Çin’e iadelerini sağlayacak olan öfkeyle eylemciler metal bariyerleri kırarak içeri girdi.

Hong Kong Özel İdari Bölge Baş Yöneticisi Carria Lam’e protestocular tarafından çağrıda bulunuldu. Meclis’e gelip bizzat kendileriyle görüşülmesi talep edildi.

Carrie Lam, Hong Kong’un “özel yönetim bölgesi” olarak Çin’e katılışının 22. yıl dönümü töreninde yaptığı konuşmada, uzun süredir devam eden gösterilerin kendisine gençleri ve vatandaşları dinlemesi gerektiğini gösterdiğini kaydetmişti.

Hükümetin aslında iyi niyete sahip olduğunu belirten Lam, “Bu durumdan ders çıkaracağım ve şunu temin ederim ki hükümetin gelecekteki çalışmaları halkla daha yakın olacak, onların beklentilerine, düşüncelerine ve amaçlarına daha duyarlı olacak.” diye konuşmuştu.

Fakat tasarı sadece askıya alındı. Göstericiler tasarının tamamen iptal edilmesini istiyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.