Hong Kong: Şemsiye Hareketine Karşı Polis Operasyonu

Şemsiye hareketi destekçileri ve Hong Kong polisi arasında devam eden çatışmalarda 40'dan fazla protestocu tutuklandı.  Fotoğraf: Chris McGrath/Getty Images
Şemsiye hareketi destekçileri ve Hong Kong polisi arasında devam eden çatışmalarda 40’dan fazla protestocu tutuklandı. Fotoğraf: Chris McGrath/Getty Images

Şemsiye hareketi destekçileri ve Hong Kong polisi arasında devam eden çatışmalarda 40’dan fazla protestocu bir gecede tutuklandı. Polis Alman Basın Ajansı’na 32 protestocunun tutuklandığını ve 4 polis memurunun yaralandığını bildirdi. Yerel medya ise 4’ü polis olmak üzere 40 yaralının olduğunu açıkladı.

İki aydır süren protestolarda polis şiddeti ile birlikte gerginlik arttı. Protestocular, Hong Kong’da özgür seçimi savunuyorlar ve Pekin’in müdahalesine karşı çıkıyorlar. Çin, Ağustos ayında Hong Kong halkının 2017’de yapılması planlanan seçimde kendi liderlerini seçebileceğini ancak adayların önce Pekin tarafından onaylanması gerektiğini açıklamıştı.

İngiliz Parlamenterlerin girişi reddedildi

Süreçler Çin ve eski sömürgeci İngiltere’nin arasının bozulmasına sebep oldu. Çin, bir grup İngiliz parlamenterin Hong Kong’a girişini reddetti.

İngiliz Dışişleri Bakanlığı, Çin’in İngiliz Parlamenterlerin ziyaretine izin vermemesini ”talihsiz” bir durum olarak değerlendirdi ve konunun ”en üst düzeyde” Çinli yetkililere bildirildiği ifade edildi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.