Hong Kong, Uluslararası Basın Organizasyonu Tarafından Uyarıldı

Epoch Times çalışanları Polis merkez binasının önünde şikayetlerini dile getirirken (Song Xianglong/Epoch Times)
Epoch Times çalışanları Polis merkez binasının önünde şikayetlerini dile getirirken (Song Xianglong/Epoch Times)

PARİS—Ana Merkezi Paris’te bulunan ‘Sınır Tanımayan Gazeteciler’ örgütünün yaptığı sıralamaya göre basın özgürlüğünde geçen yıl 12. sırada yer alan Hong Kong, bu yıl ciddi bir düşüş kaydederek 58. sıraya geriledi. Örgüt, Hong Kong’da basın özgürlüğünün daha da kötüleşeceğinden endişe duyduğunu belirtti.

Basın özgürlüğü konusunda gerilemenin nedenlerinden biri Çin Komünist Partisi’nin Epoch Times gazetesine yaptığı tacizler.

Çin Komünist Partisi 610 Bürosu, parti tarafından tamamen Falun Gong’u yok etmek amacıyla kurulmuştu. ÇKP 610 Bürosu’na bağlı olduğu bilinen Hong Kong Gençlik Örgütü 11-12 Eylül tarihlerinde Epoch Times gazetesini yıpratmak amacıyla hem personelini hem de gazetenin müşterilerini arayıp tehdit etti.

Kendilerini gazetenin muhabirleri olarak tanıttılar ve daha önceden hazırlanmış bir konuşmayı teypten müşterilere dinlettiler. Teypte yer alan konuşma, Çin Komünist Partisi’nin, Çin’de yıllardır hoparlörlerle halka yayınladığı barışçıl bir meditasyon sistemi olan Falun Gong’u karalama ve yıpratma propagandası içeriyordu. Ayrıca gazeteye reklam veren firma ve kişilerin mektup, telefon ve faks ile tehdit edildiği kaydedildi.

‘Sınır Tanımayan Gazeteciler’ örgütü Asya Pasifik sorumlusu Benjamin Ismail, Hong Kong Hükümeti’ne ciddi bir uyarıda bulunarak bu duruma bir an önce bir son verilmesi gerektiğini, polisin de bu tür yasa dışı organizasyonlar ve kişiler hakkında acil olarak soruşturma başlatması gerektiğini bildirdi.

Hong Kong’un dünya çapındaki imajını kurtarması ve koruması için basın özgürlüklerinin Epoch Times’a geri verilmesinin çok önemli olduğunu vurguladı.

Haberi hazırlayan: Zhang Le, Epoch Times

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.