Hong Kong’da Bir Dergi Çin’in Eski Emniyet Çarının İşlediği Suçları Açıkladı

Resim: Çin’in eski emniyet başkanı Zhou Yongkang, (Prakash Singh/AFP/Getty Images)
Resim: Çin’in eski emniyet başkanı Zhou Yongkang, (Prakash Singh/AFP/Getty Images)

Hong Kong’da yayınlanan bir dergi, eski emniyet başkanı Zhou Yongkang’ın bazı eski ortaklarının tutuklanmasının hemen ardından, Yongkang’ın işlediği cinayetleri ve cinsel suçları açıkladı.

Chengming Magazine dergisinin Çin Başkanı Xi Jinping’e ve yandaşlarına yakın olduğu biliniyor. Derginin son sayısında Zhou Yongkang’ın işlediği suçlara ilişkin belgeler ele geçirildiği açıklandı.

Epoch Times’dan Wang Hua’nın yorumuna göre, belli bir süre için Zhou, Çin rejiminin en güçlü simalarından biriydi ve emniyet güçlerini “ikinci güç merkezine” dönüştürmeyi başardığı için Parti Genel Sekreteriyle rekabete girmişti.

Emniyet çarı, 1 Ağustos 2014 tarihinde resmen tutuklanmış ve şimdiye kadar Xi Jinping’in başlattığı yolsuzluklarla mücadele kampanyası kapsamında yakalanan en büyük “kaplan” olmuştur.

Chengming dergisi, elde ettiği bilgilere dayanarak, Zhou’nun işlediği suçları “örgütlenme ve siyasetin disiplin kurallarını defalarca ihlal etme” olarak açıklamıştır.

Bunun yanı sıra, dergide, yedi defa “parti ve devlet sırlarının açıklandığı” ve yabancı kurumlara bilgi sızdırıldığı belirtilmiştir.

Zhou’nun işlediği suçlar listesinde “siyasi güç ve para karşılığında birden fazla kadınla cinsel ilişki kurma” suçu da vardır. Dergide, Zhou’nun kariyeri boyunca işlediği cinsel suçlar konusunda bir takım detaylar da açıklanmıştır. Liaoning eyaletinin Panjin şehrinde Zhou’nun, belediye başkanlığı ve parti il sekreter yardımcılığı yaptığı dönem olan 1985 yılından itibaren evlilik dışı ilişkileri ve “yüzkızartıcı ilişkileri” hakkında bilgiler verilmiştir.

Raporda, 1998 yılında Zhou’nun, cinsel ilişkiler karşılığında 27 kadını, kalifiye olmamasına rağmen yüksek mevkilere atadığı açıklanmıştır. Hatta 2005 yılında Zhou’nun bir zührevi hastalığa yakalandığı da belirtilmiştir.

16 Milyar Dolarlık Servete El Konuldu

Zhou’ya, yakınlarına ve iş ortaklarına karşı soruşturma başlatmak için Partinin Disiplin ve Denetleme Komisyonu tarafından özel bir ekip görevlendirilmişti.

Belgelere göre, Zhou’ya yakın toplam 313 akraba ve ortak tutuklanmıştır. Tutuklamaların yapıldığı ve Zhou’nun dosyasını oluşturmak için bilgilerin toplandığı süreçte 16 milyar dolara ulaşan mülke ve paraya el konulmuştur.

El konulan mal ve paralar arasında Çin’de farklı şehirlerde 326 adet konut (toplam değeri 282,55 milyon dolar);  42,850 gram altın, gümüş, altın para; 152,7 milyon yuan, 275 milyon dolar, 662.000 euro, 10.000 sterlin ve 55.000 İsviçre frangı bulunuyor.

Benzer şekilde el konulan diğer mallar: askeri jeep ve turizm amaçlı otobüsler dahil toplam 62 adet araç; dünya çapında ün yapmış ressamlara ait 55 tablo da dahil 1 milyar Yuan (yaklaşık 160,5 milyon dolar) değerinde birçok sanat eseri.

Ayrıca Zhou’nun ateşli silah koleksiyonu olduğu da keşfedildi ve bunlar arasında Almanya, Rusya, İngiltere ve Belçika yapımı olanlar da var. Toplam 11.000 adet mermi de bulundu.

Bununla beraber, Zhou ve akrabalarına ait 12 farklı finans kuruluşunda açılmış 647 adet banka hesabı ve 117 adet döviz hesabı da bulundu. Ayrıca, toplamda 37,7 milyar yuan (6,06 milyar dolar) içeren, sahte isimlerde ve takma isimlerde ya da bir takım şirketler namına açılmış 930 adet hesap saptandı.

El konulan diğer menkuller ise, 51,3 milyar yuan (8,2 milyar dolar) değerinde hisse, bono ve tahvil; 170 milyon yuan (27,3 milyon dolar) değerinde yabancı bono, tahvil ve başka değerli evraklar.

Chenming tarafından yayınlanan listeleye göre, Zhou’ya karşı açılan soruşturma sırasında el konulan menkullerin toplamı 100 milyar yuan veya 16,5 milyar dolardan fazla idi.

Zhou Tarafından İşlenen En Ağır Suç

Zhou Yongkang’ın, Çin Komünist Partisi hiyerarşisinde yükselmesinin sebebi, yaklaşık 100 milyon uygulayıcısı olan Falun Gong meditasyon sistemine karşı, partinin eski sekreteri Jiang Zemin tarafından 1999 yılında başlatılan kampanyada önemli rol almasıdır.

Zhou’nun işbirliği sayesinde, Çin’de binlerce Falun Gong uygulayıcısı kaçırıldı, mahkum edildi, işkence gördü ve öldürüldü. Jiang, zulme olan katkısı sebebiyle, Zhou’yu ödüllendirerek partinin merkezi yönetim kurumlarında önemli mevkilere atadı. Zulmün devam etmesi için hem görevli sayısını artırdı hem de fon tahsis etti ve bu sayede Çin emniyet şefi koltuğuna oturdu.

Jiang Zemin, Zhou’nun ve askeri, siyasi ve tıbbi yetkili kişilerin yardımıyla, çalışma kamplarında, işkence uygulanan hapishanelerde ve beyin yıkama merkezlerinde yasadışı şekilde tutuklanan Falun Gong uygulayıcılarından canlı alınan organlarla bir organ ticaret sistemi oluşturdu.

Nobel Barış Ödülü adayı ‘Kanlı Hasat’ kitabının yazarlarından David Kilgour’un tahminlerine göre, Jiang’ın organize ettiği sistemde, çoğu Falun Gong uygulayıcısı 40.000 kişi organları için katledildi.

Bugün, Çin Başkanı Xi Jinping büyük bir yol ayrımına gelmiş durumda. İsterse 15 yıldır devam eden Falun Gong zulmünün dehşet verici tüm gerçeklerini açıklayabilir ve rakibi, Jiang Zemin dahil tüm suçluların cezalandırılmasını sağlayabilir. Fakat bu yol, zulme maruz kalan milyonlarca Çinli’ye adalet getirecek olsa da, parti ve toplum içerisinde büyük bir deprem etkisi yaratacak ve büyük olasılıkla parti temellerinin sarsılmasına yol açacaktır. Çünkü bu sadece Falun Gong uygulayıcıları ile sınırlı kalmayacak, Çin’de ezilen milyonlarca insan, hakkını aramaya başlayacaktır. Yine de, Xi Jinping Çin’in değişmesini isteyenlerin lideri olma şansına sahip olacaktır.

Kaynak: New Tang Dynasty Televizyonu haberi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.