Hong Kong’daki Demokrasi Yürüyüşünün Ardından 511 Kişi Tutuklandı

Fotoğraf: Anthony Kwan / Getty Images
Fotoğraf: Anthony Kwan / Getty Images

1Temmuz’da Hong Kong’da yapılan demokrasi yürüyüşünün ardından 511 protestocunun tutuklandığı bildirildi.

İnsan hakları örgütleri tutuklanan protestocuların derhal serbest bırakılmasını talep etti. Yarım milyonun üzerinde insanın katıldığı barışçıl protesto yürüyüşünde halk daha fazla demokrasi için Hong Kong sokaklarında bir araya gelmişti.

Polis tarafından göstericilere şiddet uygulandı. Sabaha karşı saat 3:00 sıralarında polis tutuklamaları başladı.

Protesto yürüyüşleri, yaklaşık 800.000 Hong Kong vatandaşının oy kullandığı resmi olmayan referandumdan hemen sonra başladı. 20-29 Haziran tarihleri arasında daha fazla demokrasi için görüşmeler yapılmıştı.

Vatandaşlar, parti temsilcileri ve başkanı serbest seçebilme hakkına sahip olmak istiyordu. Bu talep Çin rejimi tarafından reddedildi. Mevcut sistemde parti adayları Pekin tarafından belirleniyor.

Daha önce bir İngiliz kolonisi olan Hong Kong, 1997 yılından beri Özel İdari Bölge olarak Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı ve yüksek dereceli bir özerkliğe sahip olup siyasi sisteminde en az 50 yıl değişiklik olmayacak.

Özellikle 2003 yılından beri Çin komünist müdahaleleri, tahrikleri ve tehditleri Hong Kong vatandaşlarının uzun yıllardan beri sahip olduğu özgürlüğün bir kısmını götürdü. Son birkaç yılda Pekin’in baskısı daha da arttı.

Çin Komünist Partisi (ÇKP)’nin Yabancı Propaganda Ofisi, geçtiğimiz günlerde Hong Kong özerkliğinin merkezi Parti yönetimine bağlı olduğunu ve egemen olmadığını belirten bir hükümet raporu yayınladı.

Bu raporu Hong Kong vatandaşları bir tehdit olarak algıladılar ve haklarını savunma mücadelesi referanduma katılan ve protesto eden insan sayısını bu yıl daha da artırdı.

7 milyon nüfusa sahip Hong Kong’da, bu yıl ki protestolara 500.000’nin üzerinde insanın katıldığı tahmin ediliyor ve 2003 yılından beri en fazla protestocu sayısına bu yıl ulaşıldı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.